Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Vahşice Öldürülen Pikt Adamın Yüzü Yeniden Oluşturuldu

1400 yıl önce vahşice öldürülen Pikt adamın yüzü Dundee Üniversitesi araştırmacıları tarafından yeniden oluşturuldu.

1 33.316

Pikt adamın başında en az beş adet ciddi yara olduğu düşünülüyor.

1400 yıl önce vahşice öldürülen Pikt adamın yüzü Dundee Üniversitesi araştırmacıları tarafından yeniden oluşturuldu.

Arkeologlar, adamın iskeletini Ross-shire Black Adası’ndaki bir mağara oyuğunda gömülü olarak buldular. Adli antropolog Dame Sue ve ekibi, Anatomi ve Kimlik Teşhisi Merkezi’nde (CAHID) adamın yaralarını incelediler. Bacaklarının üzerinde taşlarla bağdaş kurmuş şekilde bulundu.

Black Adası’nda yapılan bir kazıda bulunan iskelet

Profesör Black, ilk üç darbenin adamın dişlerini kırdığını ve sol çenesinde ve kafasının arkasında çatlağa sebep olduğunu söylüyor. “ Dördüncü darbe, hayatını sonlandırmak amaçlıydı ve muhtemelen aynı silah, o yerde yatarken kafatasının ön tarafından girip arkadan çıktı. “

Profesör Black, “büyüleyici” iskeletin çok iyi şekilde korunmuş olduğunu söyledi. “ Kalıntıları üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında kısa hayatı hakkında çok az şey öğrendik; ancak vahşice öldürülüşüne dair birçok bilgi edindik.” dedi. “Canlandırmada gördüğünüz üzere o dikkat çekici bir genç adamdı, fakat hayatı acımasız bir şekilde sona erdi, başına en az beş ciddi yara aldı. “

Beşinci darbe adamın kafatasının üst kısmına geldi.

Rosemarkie Mağaraları Projesi, Black Adası kıyılarındaki mağaralarda kazı yaparken

Keşif, Rosemarkie Mağaraları Projesi arkeologları, mağaranın yerleşim alanı olarak kullanılıp kullanılmadığını anlamak için kazı yaparken gerçekleşti.

Kazının lideri Steven Birch: “ Burada vahşice öldürülmüş fakat mağarada bir kovuğa saygıyla yerleştirilmiş bir adam var, karanlık bir oyuğun içinde arkasına yaslanmış ve sahildeki taşlarla sabitlenmiş.”

İlgili Yazılar

“Adamın neden öldürüldüğünü bilmesek de, kalıntılarının yerleştirilmesi bize onu gömmüş kişilerin kültürüne dair fikir veriyor.”

“Muhtemelen bu cinayet kişisel bir çatışmanın sonucuydu, ya da ölümüne ilişkin bir kurban ritüelini anımsatan unsurlar var mıydı?”

Beklenmedik Keşif

Rosemarkie Mağaraları Projesi Black Adası kıyıları boyunca bir dizi mağaranın yerini saptıyor ve araştırıyor.

Kazılar, mağaraların 1,500-2,000 yıl önce yakın geçmişe kadar herhangi bir şekilde yerleşim yeri olarak kullanılmakta olduğunun kanıtını sağladı.

Projenin kurucusu Simon Gunn: “Bu mağaraları ilk incelemeye başladığımda, böyle bir şey bulacağımı hayal bile edemezdim-bu gerçekten beklenmedik bir durumdu.” dedi.

“III. Richard’ın kalıntılarının bir otoparkın altında bulunduğu zamanki heyecanı hatırlıyorum. Rosemarkie adamı bundan 900 yıl önce öldü; yani bu insan kalıntılarını ilk keşfettiğimizde ve sonra vahşice öldürüldüğünü öğrendiğimizde verdiğimiz tepkiyi hayal bile edemezsiniz.”

 

Piktler, günümüz İskoçya’sının doğu ve kuzeydoğusunda yaşamış antik bir halk. Halkın adı muhtemelen Latince picti (boyalı) sözcüğünden gelmiştir. Bunun nedeni muhtemelen vücutlarındaki boya ve dövmelerdir

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Kaynak: bbc “Facial reconstruction made of ‘brutally-killed’ Pictish man


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. Adsoyad diyor

    Haberde çelişen iki değer var,
    Rosemarkie adamı 900 yıl önce öldürüldü..
    Rosemarkie adamı 1400 yıl önce öldürüldü.

    Hangisi doğru?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More