Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Resimler Antik Aberdeen Bestiary’yi Aydınlatıyor

2 805

Aberdeen Bestiary temel ahlaki inançları anlatmak için kullanılan hayvan hikayeleridir.

Bir zamanlar VIII. Henry’ye ait olan 800 yaşındaki el yazmasının yüksek çözünürlüklü görüntüleri eserin amacı hakkında önceden bilinmeyen ayrıntıları ortaya koymuştur.

Aberdeen Bestiary olarak bilinen kitap yaklaşık olarak 1200 yılında İngiltere’de vücuda getirildi ve temel inanışların ne olduğunu gösteren hayvan hikâyelerinden oluşmaktadır.

Araştırmacılar onun yüksek bir statü isteyen kişi tarafından hazırlandığını düşünmüşlerdi.

Her nasılsa, yeni keşfedilen işaretler onun manastırların dağılması sırasında ele geçirilen öğretici bir araç olduğunu ortaya koydu.

Oldukça zengin bir şekilde süslenen kitap ilk kez 1542 yılında Westminster Sarayı’ndaki Kraliyet Kütüphanesi’nde belgelenmiştir ve uzmanlara göre ortaçağ el yazma eserlerinin hayatta kalan en güzel örneklerinden biridir.

El yazması 1625 yılından bu yana Aberdeen Üniversitesi’nin bakımında olmuştur.
El yazması 1625 yılından bu yana Aberdeen Üniversitesi’nin bakımında olmuştur.

1625 yılından beri Aberdeen Üniversitesi’nin bakımında olmuştur ve İskoçya’daki ilk kamu referans kütüphanesinin kurucusu olan Thomas Reid tarafından Marischal College’a miras olarak bırakıldı.

Üniversitenin sanat tarihçisi olan Prof Jane Geddes işaretlerin ve açıklamaların daha önce gözle görülebilir olmadığını, eşyalar manastırdan taşındığı sırada VIII. Henry’nin öncü birlikleri tarafından el yazmasının ele geçirilmiş olduğunu söylemektedir.

 

‘Kusur Gibi Görüldü’

İlgili Yazılar

Ayrıca şunu da belirtti: “Aberdeen Bestiary şimdiye kadar üretilen en zengin el yazmasıdır, fakat tam olarak tamamlanmıştı ve bu sebeple sayfa kenarları bitmemişti ve toparlanmamıştı.

Bu şu demektir ki onu meydana getirenler küçük notlar alarak hala üzerinde çalışıyorlardı ve kaynak hakkında çok önemli ipuçları barındıran marjlar bırakmışlardı.

Bazıları çıplak gözle görünmekteydi, fakat dijital ortama aktarılmasıyla sadece parşömen kusurları gibi görünen birçoğu ortaya çıkarıldı.”

Resimler, kitabın yoğun olarak çalışan bir manastır yazıhanesinde üretildiğini ‘kesin kanıtlarla’ ortaya koymuştur.
Resimler, kitabın yoğun olarak çalışan bir manastır yazıhanesinde üretildiğini ‘kesin kanıtlarla’ ortaya koymuştur.

Prof Geddes yüksek kaliteli resimlerin kitabın yoğun olarak çalışan bir manastır yazıhanesinde üretildiğini ‘kesin kanıtlarla’ ortaya koyduğunu söylemektedir.

Ayrıca şunu da ekledi: “Birçok kelimenin üzerinde, kitap yüksek sesle okunduğunda doğru telaffuz için bir rehber görevi gören küçük işaretler bulunmaktadır.

Bu, kitabın büyük olasılıkla öğretmenler ve öğrenciler için tasarlandığını ve hem Latince kelimeleri hem de etkileyici resimleriyle bir Hristiyan ahlakı mesajı sağlamak için kullanıldığını göstermektedir.

Ayrıca sayfanın en alt köşesinde, folyo dönmesinden kaynaklı kirli parmak izleri görmekteyiz. Ancak en az biri, üst kenar boşluğunun merkezinde, toplum içinde yaygın olarak görülen sayfa çevirmesine bağlı olarak ortaya çıkan, kirli başparmak işaretleri tekrar tekrar görülmektedir.”

Prof Geddes, tüm bu işaretlerin kitabın oldukça varlıklı, elit bir kişinin hazinesinden çok keyif almak için vücuda getirildiğini ortaya koyduğunu söylemektedir.

Üniversite, onu esas amacı olan öğrenim tekrar döndürmek için ilk etapta bir videoda yüksek çözünürlüklü görüntüleri ile çevrimiçi olarak yayınlamıştır.

Aberdeen Bestiary, yaklaşık olarak 1200 yılında İngiltere’de vücuda getirildi.
Aberdeen Bestiary, yaklaşık olarak 1200 yılında İngiltere’de vücuda getirildi.

Çeviri: Bünyamin Tan

Kaynak: bbc


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

2 Yorumlar
  1. eagebugiiqo diyor

    Teşekkürler Nereye Dergisi iyi ki varsınız.

  2. ecotwak diyor

    Çok ilginç bir yazı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More