Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Mısır’da 8 Milyondan Fazla Mumyalanmış Hayvan Bulundu

Mısır’ın eski yeraltı mezarlarında ekserisi köpek olan mumyalanmış 8 milyon hayvan cesedi bulundu

0 1.187

Mısır’ın eski yeraltı mezarlarında ekserisi köpek olan mumyalanmış 8 milyon hayvan cesedi bulundu

Arkeologlar yarı-köpek, yarı-insan olan Mısır Tanrısı Anubis’in katakomplarını incelediler. Ekserisi köpek olan, bezlere sarılı, tahminen 8 milyon hayvan kalıntısı tespit edildi.

İleri gelen eski Mısır Kültürü uzmanları, “biz bu kadar çok hayvanın olacağını beklemiyorduk” dediler.

Britanyalı araştırmacılara göre, ekserisi köpek olan bu hayvanlar Sakkar civarındaki Anubis yer altı mezarlıklarında bulunuyorlar. Bu kadar çok hayvan toplu mezarı aslında Mısır için bir ilk olarak yorumlanıyor.

İlgili Yazılar

Proje yürütücüsü Cardiff Üniversitesi Tarih, Arkeoloji ve Din Okulu (Fakültesi)’ndan Prof. Paul Nicholson, “Biz bu kadar çok hayvan olacağını beklememiştik. Bu durum, bize birçok yeni sorular doğuracak” diyor.

Uzmanların cevaplaya bileceği sorulardan biri bir Mısırlının böyle bir yere neden canlı veya ölü hayvan getirdiği konusu olacaktır.
mumya hayvanlar

1990’lardan beri hayvan kültünü inceleyen Nicholson, bilhassa köpek Anubis düşüncesi ile bağdaşıyor diye açıklama yapıyor..

Katakompların kabaca M.Ö. 750 ile M.S. 30 yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor. Bu dönemde Mısır artık Avrupa ile bilhassa eski Yunan ve Roma ile ilişkilere girmiş bulunuyordu.

Cardiff ekibinin bu buluşları bu haftada “Antiquity – The Catacombs of Anubis at North Saqqara” adıyla yayımlandı. Nicholson ve ortak yazarlar Salima İkram ve Steve Mills şimdi daha karmaşık bir şey üzerinde çalışıyorlar.


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More