Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kuşların Yuvalarında Bulunan Tarihi Arşiv

0 284

15. yy Rus katedralindeki restorasyon çalışması en sıra dışı arşivlerden birini ; yuva yapan kuşlar tarafından toplanan bir yığın tarihi hurda kağıdı meydana çıkardı.

2-nest-robin

Moskova’nın 40 mil batısının tarihi bölgesi olan Zvenigorod’daki Assumption Katedrali’nin çatı katında bulunan koleksiyon gagayla parçalanmış mektuplar, kağıt paralar, kitaplar, sigara paketleri, şeker kağıtları, otobüs biletleri ve hatta kilise dökümanlarından oluşuyor.

Zvenigorod’un Tarihi ve Mimari Müze’sininAraştırma Müdür Yardımcısı Dmitriy Sedov “Karasağan ve küçükkarga kuşları birkaç yüzyıldan beri katedralin çatısı altına yuvalarını yapmış.” açıklamasında bulundu.

1-nest-osprey

Fotoğraflar : Tuhaf Kentsel Alanlardaki Kuşların Yuvaları

“Kuşların yavrularını sıcak tutmak için çaldıkları kağıt parçalarından, ağaç dallarından ve çer çöpten oluşan kalın bir tabaka bulduk. “ diye ekledi.

Sedov en eski parçaların çatının son yenilenme tarihi olan 1830’lardan geldiğini tahmin etmekte.

Kağıtların çoğunun gagayla yırtılmış ve parçalanmış olmasına rağmen, hala içeriklerinin okunması da mümkün duruyor.

3-nest-americanrobin-

Güvercin Şifresini Kırabilir Misiniz?

İlgili Yazılar

Parçacıkların birçoğu 1822’den 1856’ya kadar Rus imparatorunun Dışişleri Bakanı olan Kont Karl Nesselrode’dan özellikle bahseden, zarif bir kaligrafiyle yazılmış mektuba ait.

Bir takvim parçası Rusya’nın son çarı ; Rus İmparatoru II. Nicolas’ın ailesiyle Bolşevikler tarafından bir sonraki yıl infaz edildiğinden söz eden bir notla 6 Aralık 1917 tarihini taşıyor.

5-nest-commonmoorhen

Diğer dökümanlar ise otobüs biletleri, teslim sözleşmesi, öğrenci diplomaları, kilise dokümanları, nüfus cüzdanları ve küçük küçük düşülen notlar. Birinde ise “ Tünaydın, Vera! Selamlarımı gönderiyorum.” yazıyor.

Ortaçağa Ait Eserde Bulunan 25 Ton Güvercin Dışkısı

Kağıt paralar arasında , arkeologlar 1,000 ruble banknotun kalıntılarını buldular. O zamanlar bu miktar bir servetken, paranın sahibi bunu kuşlara kaptırınca muhtemelen mahvolmuştur.

Stalin’in kolektifleştirme politikalarını hatırlatan 1930’lara ait ekmek kartlarından oluşan parçacıkların aksine yuvalarda ayrıca 19. ve 20. yüzyılın başlarına ait çok sayıda şeker kağıtları bulundu.

dnews-files-2015-11-archive-found-in-birds-nest-151120-jpg

“ Bu insan duygu,düşünce,tecrübelerinin, kaygılarının,tutkularının ve arzularının tüm parçalarının inanılmaz  kapsamlı bir koleksiyonu.” diyor Sedov.

Kuşlara ait arşivden birçok kağıt ileri analiz için tarih bilimcilere gönderildi.

 

Fotoğraf : Rus katedralindeki kuşların yuvalarından toplanan parçalanmış dökümanlar. Rossella Lorenzi

Haber Düzenleme: Yağmur Yaman


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More