Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

İkinci Kutsal Bölge Latmos Dağı’nda Bulundu

Arkeologlar dini amaçlar için kullanılmış olduğuna inanılan Türkiye’nin güney batısındaki Muğla ilinde bulunan eski Latmos dağındaki bir sit alanının keşfi hakkındaki heyecanlarını dile getiriyorlar.

0 387

Arkeologlar dini amaçlar için kullanılmış olduğuna inanılan Türkiye’nin güney batısındaki Muğla ilinde bulunan eski Latmos dağındaki bir sit alanının keşfi hakkındaki heyecanlarını dile getiriyorlar.

latmos türkiye

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) başkanı Bahattin Sürücü bu kutsal bölgenin keşfinin Zeus Agoraios’a adanan Obelisk yakınındaki benzer bir yerle çok benzerliğinin olduğunu söyledi.

‘’Bölgedeki çalışmalar boyunca işlenmiş taşlar ilgi çekmek için sınır çizgisi kurmada kullanıldı. Bu taşların etrafındaki incelemeler birçok yeni bulguları ortaya çıkardı. Dr.Anneliese Peschow tarafından keşfedilen Obelisk’deki bu kutsal bölgeyle çok benzerlerdi. Sonra aynı soruyu sorduk, ’Bu ikinci bir kutsal bölge mi?’ Arkeloglar bu soruya cevap vermek için yeni bulguları inceleyecekler. Yüzey araştırmaları  birçok benzer dikili taşların olduğunu gösterdi. Tarımsal teraslar eski çağlarda kullanılırdı ve kaya mezarları bize bölgede bir yerleşim olduğu fikrini verdi.’’ dedi Sürücü.

Latmos Dağı Aydın Arkeoloji Müzesi ve Aydın Kültürünü ve Doğal Eserleri Koruma Komitesi önderliğindeki son arkeoloji çalışmalarına konu olmuş duvar resimleriyle ünlüdür.

İlgili Yazılar

Sürücü, arkeologlara geçmiş hakkında zengin bir bilgi kaynağı sağlayan eski tarihi sit alanının ardı arkası kesilmeyen keşfine rağmen bu bölgenin karşısındaki yer üstü kaynaklarına yakın zamanlardaki girişimlerden ayrıca yakındı.

latmos resimleri

‘’Latmos’un el değmemiş coğrafyasındaki mevcut kaynakların çukurlaştırılmasının yanı sıra, yenilerinin açılması için talepler var. 172 konaklama yerinin, tarih öncesi kaya resimlerinin, manastırların, kalelerin, savunma binalarının, eski yolların ve kaya sığınaklarındaki diğer bulguların bile tescil edilmesi henüz bitmemişken, her geçen gün yeni bulgular elde ediyoruz.’’ dedi Sürücü.

Sürücü tescil ve kazı çalışmalarının  birçok yıl alacağını bu nedenle, doğal zengin ve kültürel sit alanın korunması ve orada hiçbir maden çıkarma faaliyetlerine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Haber Düzenleme: Elif DEREÇİNELİ


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More