Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Hobi Olarak Yapabileceğiniz Doğa Sporları

Doğa sporları, insanın temiz havada ve tabiatın yeşilinde yapabileceği en güzel spor faaliyetleridir. Özellikle doğa yürüyüşleri, fazla beceri ve birikim gerektirmeyen, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor olarak karşımıza çıkar.

0 2.942

Doğada ve tabiatın doğal ortamında yapılan her türlü spora, doğa sporları denir. Sporun insan sağlığına, bedensel gelişimine ve ruh sağlığına oldukça faydası vardır. Hareketsiz yaşam şekli nedeni ile insanlar sağlıklarını yitirmekte, kaliteli bir hobi edinememektedirler.

Doğa sporları, insanın temiz havada ve tabiatın yeşilinde yapabileceği en güzel spor faaliyetleridir. Özellikle doğa yürüyüşleri, fazla beceri ve birikim gerektirmeyen, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spordur. Bunun bir üst aşaması ise dağ yürüyüşleridir. Bu spor, biraz daha zordur ve tecrübe gerektirir. Dağcılık alanına girer. Yani belli bir birikim, beceri, eğitim, koordinasyon, yön bulma ve ilk yardım bilgisi gerektirir.

İlgili Yazılar

Doğa sporlarının bir parçası olan trekking, yürümeyi seven her insanın yapabileceği bir spordur. Grup olarak yapılan bu spor son derece eğlencelidir. Bunun yanı sıra, dağcılık, ekip çalışmasını ve disiplini gerektiren, adrenalin tutkunları için vazgeçilmez olan bir spordur. Doğaya saygıyı gerektiren ve saygı duymayı öğreten kampçılık, doğa sporlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Kayak ise karların üzerinde özgürce spor yapmaya olanak sağlar. Kol ve bacak gücüne dayanan zevkli bir doğa sporu olan kayak, sadece belirli dönemlerde yapılması sebebiyle ayrıca önemlidir.

Paintball, bir takım ve strateji oyunudur. Doğada, belirli bir parkur içinde ve boyalı mermilerle oynanan bir spordur. Rafting, yelken, rüzgâr sörfü, snowboard, kaya tırmanma, dağ bisikleti, hiking de, hem eğlenceli hem de macera tutkusu olanlar için son derece ideal doğa sporlarıdır.

Doğa ve Coğrafya Alanındaki Diğer Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More