Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Eltz Kalesi: 800 Yıldır Aynı Ailenin Sahip Olduğu Görkemli Ortaçağ Yapısı

Eltz Kalesi yaklaşık 850 yıldır Eltz ailesinin elinde

1 56.400

Eltz Kalesi, Almanya’da küçük bir ağaçlık vadideki bir kayalığın tepesinde bulunan görkemli bir kaledir. Şans ya da stratejiyle, kale çoğunlukla savaşın yıkımlarından kurtuldu. İhtişamlı görüntüsünün yanı sıra, bu kale hakkındaki diğer ilgi çekici gerçek ise 800 yıldan uzun süredir aynı ailenin elinde olmasıdır.

Eltz Kalesi (Almanca’da Burg Eltz olarak bilinir), batı Almanya’nın Rhineland-Palatinate eyaletinde yer alan bir ortaçağ kalesidir. Resmedilmeye değer konumunun yanı sıra, Ren’in sol tarafında yüzyıllardan beri zarar görmeden kalan Alman kalelerinden biri olmasıyla da önem taşır. Dahası, Eltz Kalesi yaklaşık 850 yıldır Eltz ailesinin elinde.

Moselle’nin kuzey tarafındaki bir kolu olan Elzbach Nehri, kaleyi gelecek herhangi bir istilacının ataklarından koruyarak üç taraftan kaleyi çevreler. Bu yüzden Eltz Kalesi’nin arazide çok stratejik bir pozisyonu olduğu söylenebilir.

Ortaçağ Kaleleri Hakkında Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Eltz Kalesi’nin Sahipleri

Eltz Kalesi’nin tarihi 12. yüzyıla dayanır. 1157’de, Frederick 1. Barbarossa tarafından Kutsal Roma İmparatoru’na bağış senedi verilmişti. Senedi imzalayan ve damgalayan tanıklardan biri Rudolfvon Eltz idi. Günümüzdeki kale, henüz bu zaman boyunca var olmasa da, zaten aynı yeri işgal eden başka küçük bir kale vardı. Rudolf Kalesi’nin parçaları, Romanesk Platt-Eltz kalesi gibi ve geçmiş Romanesk ‘’pallas’’ (yaşama alanı) ın dört katı korunmuş ve Kempenich Evleri’yle birleştirilmiştir ve günümüzde de görülebilir.

Sonraki yüzyıl boyunca Eltz ailesinin üç erkek kardeşi Elias, Wilhelm ve Theodercih arasında bir anlaşmazlık çıkmış. Bu tartışma sonucunda aile üç ayrı kola ayrılmıştır- Eltz-Kempenich (altın aslan Eltz), Eltz-Rübenach (gümüş aslan Eltz) ve Eltz-Rodendorf (sığır boyunuzu Eltz). Kale ve mülk de birçok aile /aynı anda bir aile kollarının bulunduğu bir kaleyi belirtmek için kullanılan bir terim olan ‘’ganerbenburg’’ oluşturan üç parçaya bölündü. Eltz Kalesi sonraki yüzyıllarda da üç aile tarafından genişletilmeye devam edildi ve bina şu anki şeklini sadece 17. yüzyılın son kısmına doğru ulaşmıştır.

Avrupa Şehirleri Hakkında Gezi Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlgili Yazılar

Savaştan Kurtulan Bir Kale

14. yüzyıl boyunca kuşatılmasının haricinde Eltz Kalesi, stratejik bir pozisyonda bulunan güçlendirilmiş bir yapı olmasına rağmen uzun tarihi boyunca çok askeri harekat göremedi. 1331’de, Trier Baş piskopos seçmeni Lüksemburg Balduin seçmen kitlesindeki barışı güçlendirmeye çabaladı. Bu, özgür şövalyeler tarafından özel savaşma haklarının bir ihlali olarak algılandı ve Bauldin ile yüzleşmek Eltz Kalesi’nin lordlarının da dahil olduğu bir ittifak oluşturuldu. Bunun sonucunda, başpiskopos şefi hedefini bombalayabileceği Eltz Kalesi dışında bir kuşatma şatosu inşa etti. Ancak Eltz Kalesi’ne yapılan silahların kesilmesi, sonunda şövalyeleri teslim olmaya zorladı. Kalenin büyük bir kısmı yıkılmış olsa da, kalenin kendisi yok edilmedi.

Sonraki yüzyıllarda, Eltz Kalesi savaş yıkımlarından kurtulmuştu. 1618’de Orta Avrupa’da Otuz Yıl Savaşı patlak verdi. Bu çatışma boyunca, Ren’deki birçok kale işgal altındaki Fransız ordusu tarafından yok edildi. Bununla birlikte, Eltz Kalesi, yerinin avantajı ve efendisinin diplomatik becerisi sayesinde kurtuldu.

1786’da ailenin Eltz-Rodendorf kolu sona erdi ve kalenin payları Eltz-Kempenich koluna geçti. 1815 yılında Eltz-Rübenach kolunun mülkiyeti Eltz-Kempenich kolundan Count Hugo Philipp tarafından satın alındı. Bunun sonucunda, Eltz Kalesi bir kez daha bir kişinin malı oldu ve o zamandan beri böyle devam ediyor. Şato sahibinin sahibi olan Dr. Karl Grafvonundzu Eltz-Kempenich, takma adı Faustvon Stromberg, bu ailenin 33’üncü neslinin başıdır.

Dergimizde Yer Alan Almanya Gezi Yazıları ve Almanya Arkeolojisi Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Çeviren: Esra Demirezen

Güncel Arkeoloji Haberlerini Bu Linkte Bulabilirsiniz


Kaynak Ancient-Origins
Üzerinden burg-eltz.de, 2017. Burg Eltz. [Online] palaces-of-europe.com, 2016. Eltz Castle (Burg Eltz). [Online] serflac, 2017. Eltz Castle - Burg Eltz. [Online]

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. Emre diyor

    Guzel makale.Yalnız Ooijinal metin cevirilerine biraz daha ozen rica ediyoruz. Google ceviri cogunlukla metinleri anlasilmaz kelime topluluklarina donusturuyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More