Dubai’ye Dilenci Akını Başladı

Dubaili dilenciler çoğu şirket yöneticisinden bile fazla para kazanıyor. Ülkeye yasal yollardan girerek 3 aylık serbest dolaşım hakkını kullanan dilenciler, ayda ortalama...

0 184

Dubaili dilenciler çoğu şirket yöneticisinden bile fazla para kazanıyor. Ülkeye yasal yollardan girerek 3 aylık serbest dolaşım hakkını kullanan dilenciler, ayda ortalama 75 bin dolar yani yaklaşık 280 bin TL para topluyor.

Ulaşılan bu yüksek rakam Dubai’de dilenciliğin profesyonellerin eline düşmesine sebep oldu ve kendi iç mafyasını yaratmaya başladı. Arap ve asyalı mafya gruplarının Dubai’ye yurt dışında işinin ehli dilenciler getirttiği rapor ediliyor.

Ülkeye getirilen dilenciler zengin Dubaililere yaklaşarak onlara hayatlarına dair üzücü hikayeler anlatıyor ve vicdan sömürüsü yapıyorlar.

Dubai Belediyesi günde ortalama 2000 dolar kazanan dilencilerin cuma günleri cami çıkışlarında kazançlarını 2 ye hatta 3 e katladığını belirtiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2017 yılının şefkat yılı ilan edilmesinin de Dubaililerin dilencilere karşı daha eli açık davranmasının bir nedeni olduğu belirtiliyor.

Yasal olarak kesinlikle dilenciliğin yasak olduğu emirlik içerisinde, polisin tüm mücadelesi ve dilenci operasyonları yetersiz kalıyor. Dilencilerin son derece temiz ve düzgün kıyafetler giydiklerini belirten yetkililer, bu kişilerin turistlerden ayrılmasının oldukça güç olduğunu söylüyorlar.

Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre sadece geçen yıl ramazan ayının ilk gününde 65 profesyonel dilenci yakalanarak sınır dışı edildi.

Dilencilere karşı kampanya başlatan belediye, vatandaşlardan da daha dikkatli davranmasını istedi.

Özellikle bu durum ile ilgili internette birçok video ve bu konuyu alaya alan özel çalışmalar görmek mümkün. Bunlardan birini sizler için paylaşıyoruz. İşte Dubaili dilencilerin ne kadar profesyonel olduğunu anlatan bir video…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.