Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Kazılarında Roma Dönemi Kalıntıları Bulundu

0 150

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak TANAP kapsamında Gölbaşı’nda boruların döşenmesi sırasında Roma Dönemi’ne ait kalıntılar bulunması nedeniyle çalışmalar durduruldu
Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki doğalgazını öncelikle Türkiye’ye ardından Avrupa’ya taşıyacak olan bin 850 kilometre uzunluğundaki Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında çalışmaların sürdüğü 20 ilden biri olan Ankara bölümünde ilginç bir olay yaşandı. Gölbaşı İlçesi Dikilitaş Mahallesi’nde çelik doğalgaz borularının yerleştirileceği kanal için dozerlerin kazı yaptığı sırada Roma Dönemi’ne ait yer altı odaları bulundu. Üzerinde Çatal Haç sembolleri bulunan odaların bulunmasının ardından bölgedeki boru döşeme çalışmaları sonlandırıldı.

boru hattında roma kalıntıları

Ekipler çalışıyor
Roma Dönemi’ne ve 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen odalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ekipler incelemelerde bulundu. Yer altındaki kalıntıları inceleyerek figürleri fotoğraflayan ekipler, konu ile ilgili detaylı çalışma başlattı. Uzmanlar odaların mezar olması ihtimali üzerinde duruyor.

İlgili Yazılar

Duvarda figürler var
Ekiplerle birlikte yer altı odalarına inen bir mahalleli, “İçeride 4 adet oda var. Duvarları oldukça düzgün yapılmıştı. Herhangi bir bozulma yoktu. Duvarlarda haç ve buna benzer bazı figürler vardı” diye konuştu.

Detaylı araştırma yapılmalı
Sabah Ankara’ya konuşan Dikilitaş Mahallesi Muhtarı Ercan Öztürk, “Mahallemizde böyle kalıntıların bulunması bizi gerçekten heyecanlandırdı. Yaşadığımız bölgede çok sayıda tescilli yapı var. Eğer mezar varsa mutlaka etrafında da farklı tarihi yapılar vardır. Biz buranın detaylı bir şekilde araştırılmasını istiyoruz. Turizm açısından Ankara’ya katkı sağlanabilir” dedi.

 

Kaynak: arkeolojihaber


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More