Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Gizli Kalmış Bir Roma Kentine Seyahat “Emerita Augusta”

Size zamanda yolculuk yaptığınızı hissettiren etkileyici yapılarla dolu olan büyük bir antik Roma kentine, Kleopatra'nın ölümünden sadece birkaç yıl sonra İspanya'da kurulan şehrin etrafında bir yolculuğa çıkaracağız.

0 1.566

Size zamanda yolculuk yaptığınızı hissettiren etkileyici yapılarla dolu olan büyük bir antik Roma kentine, Kleopatra’nın ölümünden sadece birkaç yıl sonra İspanya’da kurulan şehrin etrafında bir yolculuğa çıkaracağız.

Mısır Kraliçesinin ölümünden beş yıl sonra, Octavian Augustus, birlikleri atalarının ulaşamadığı topraklara ulaşmış güçlü bir hükümdardı. Antik şehir Emerita Augusta’nın görkemli kalıntıları, Octavian Augustus’un emri ile lejyonları tahliye edilen Roma gazileri, emektar askerlerin yeniden yerleştirilmesi üzerine yapılmış yapıların kalıntılarıdır. Çoğu, Legio X Gemina ve Legio V Alaudae’ye aitti. Yerleşim yerleri ise, İspanya’nın Mérida şehrine ait mevcut bölgededir.  Emerita Augusta, bir Roma şehri olan Lusitania’nın başkenti olmuş, aynı zamanda da görkemli yapılarla doluydu.  Bölge artık Roma İmparatorluğu’nun tarihini seven her insan için bir adeta bir cennettir.

Emerita Augusta’dan Roma forumu portalı, şimdi Mérida, İspanya

Roma Rüya Tiyatroları
Sahnelenmekte olan oyuna odaklanmış Toga kıyafetleri içerisindeki insanlarla dolu bir antik Roma tiyatrosu hayal edin.  Oyuncular tarafından sunulan hikâyeyi soluksuz izliyorlar. Emerita Augusta tiyatrosu bu şehrin en büyülü yeri. Yüzyıllar boyunca unutulmuş olsa da, yerel kültürün antik kalbi hala kullanılmaktadır.

Roma Tiyatrosu, Mérida, İspanya

Tiyatro, birçok araştırma ekibinin bir parçası olup asıl olarak ünlü konsol Marcus Vispanius Agrippa tarafından M.Ö. 16-15 yılları arasında inşa edilmiştir. Daha sonra Augustus’un emriyle ve ondan yıllar sonra da Trajan tarafından yenilenmiştir. Terk edilmiş bir harabeye dönmeden önce birkaç yüzyıl boyunca kullanılmıştır.  Hristiyanlık bu topraklara hâkim olduğunda, tiyatroya ahlaksız eğlence denilmekteydi. Yüzyıllar boyu hayat ve sanat dolu olan bu bölge toprakla kaplanmıştı. Koltukların sadece üst katmanları ortaya çıktığında, İspanyol geleneğinde, Emerita Augusta’nın kaderini belirleyen Mağribi kralları tarafından kullanıldığına inanılan “Yedi Koltuk” hakkındaki efsanelerin bir parçası olarak da kaldılar.

Tiyatronun yanı sıra, Gladyatör dövüşleri ve ”canavar avcılığı”na sahnelik eden M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilmiş bir amfi tiyatro da var. 15.000 kadar izleyici orada şimdiye kadar insanların neden olduğu en zalim eğlencelerden birini izleyebilmekteydi.  Amfi tiyatro yakınlarında, M.Ö. 20 civarında inşa edilmiş bir sirk de var. Daha sonrasında Tiberius’a ithaf edilmiş ve yüzyıllar boyunca 30.000 seyirci tarafından izlenilebilecek inanılmaz at ve araba yarışlarının yapıldığı bir yerdi. Roma’daki ünlü Maximus Sirki’nin küçük bir kopyası gibi görünüyordu.

Emerita Augusta’dan bir savaş arabacısı ve onun atlarını gösteren bir mozaik

Diana’nın Ünlü Evi
Eski Roma tapınaklarının büyük bir kısmı hasar görmüş, ancak Emerita Augusta’daki Diana’nın geniş tapınağı, sizlere tanrının evine girmenin verdiği akıl almaz bir hissi yaşatmaktadır. Tapınak aynı zamanda şehir merkezinin tacıdır. Güzel ve tipik bir imparatorluk tarzında inşa edilmiştir. Bu tapınak, Octavian’ın kuralının sofistike mimarisi karakteristiğinin dikkat çekici bir örneğidir.

Güzelce sütunlarla çevrelenmiş olan etkileyici dikdörtgen tapınağın önü 6 klasik bir dizi Roma sütunundan oluşmuş ve granitten yapılmıştır. Bölgedeki Roma ihtişamının solmasıyla Diana tapınağı, Corbos Kontu için saray olarak kullanılmıştır.  Diana kültü, gösterilerde genellikle tarihi imarlardan hoşlanan tutkulu gruplar tarafından anılmaktadır. Eski tanrı ile ilgili kutlamalar artık turistik programlardır. Tapınak, İspanya’da en iyi korunmuş antik tapınaklardan biridir.

İlgili Yazılar
Diana Tapınağı, Mérida İspanya

Hazinelerle Dolu Bir Şehir
Emerita Augusta’nın muhteşem bölgelerinin hepsini tanıtabilmek imkânsızdır, eski şehir çikolata dolu bir kutu gibidir. Roma sirkleri, Tiberius Kemeri, su kemerleri, Mithraeum evi ve Santa Eulalia Bazilikası veya Santa Maria La Belediye Başkanı Katedrali gibi yapıları, hamamları ve birçok çeşmesi ile UNESCO tarafından korunan değerli bir şehir ve bir dünya mirası alanıdır. Şehrin bir diğer mücevheri ise Xendoquio adında nadir bulunan bir Vizigot mimarisi kalıntısıdır. İspanya’da böyle tek bir bina var.

Roma su kemerleri, Emerita Augusta.

Emerita Augusta ve daha sonra Mérida, bu topraklardaki antik kültür için bir anıt haline gelmiş ve Roma İmparatorluğu’nun İspanyol topraklarındaki etkisinin dikkat çekici bir hatırlatıcısı olmuştur. Aynı zamanda birçok nesil tarafından yazılmış geçmişten gelen bir mektuptur.

ORTA ÇAĞ AVRUPASI’NIN EN İYİ KORUNMUŞ 10 ŞEHRİ

Roma Döneminde Yapılmış En Güzel 10 Tiyatro

Yakın Geçmişte Modern Şehirler Altında Kalmış 10 Antik Keşif

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: ancient-origins “Christians Buried the ‘Immoral’ Theater of Emerita Augusta, But the Grand Monument Would Rise Again


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More