Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Antik Palmyra Kenti Korkulandan Daha Az Zarar Görmüş

Syrian army soldiers drive past the Arch of Triumph in the historic city of Palmyra, in Homs Governorate, Syria in this April 1, 2016 file photo. REUTERS/Omar Sanadiki/Files
0 190

Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel müdürü Cuma günü Dünya Mirası Palmira antik kentine IŞİD’in verdiği zararın sanıldığından daha az olabileceği açıklamasında bulundu.

Maamon Abdulkarim, Reuters’a yaptığı açıklamada ‘’Suriye Ordusu’nun Palmira’yı yeniden ele geçirmesinden sonraki video, IŞİD’in yılın başında daha çok anıtları hedef aldığını öne süren görüntüler ortaya çıktığında arkeologların korktuğu kadar hasarın olmadığını gösterdi.’’ dedi.

Ağır Rus hava koruması altında Suriye ordusu ve müttefik milis kuvvetler, iki ay sonra bölgeye baskın yaparak Perşembe günü cihatçı grubu UNESCO dünya mirası alanından çıkardı.

IŞİD’in şehrin en simgesel anıtlarından biri olan Tetrapylon parçalarını ve İkinci yüzyıl Roma Tiyatrosu’nun ön cephesini tahrip ettiğini gösteren resimlerden sonra Palmira mirasına yeni bir saldırı olabileceği korkusu arttı.

Grup, geçen sene mart ayında sona eren ilk işgalleri sırasında, içinde 1800 yıllık anıt kemerin de bulunduğu kent simgelerini yok etmişti.

Forces loyal to Syria’s President Bashar al-Assad ride in military vehicles on the edge of Palmyra in this handout picture provided by SANA on March 2, 2017, Syria. SANA/Handout via REUTERS

Ama Abdulkarim şehirden gelen ilk fotoğraflar ve videoya bakıldığında bilinenden daha öte bir zarar görülmediğini açıkladı. ‘’Gerçekten, kalplerimiz tiyatronun tamamen yok olma korkusuyla gark oldu. Durum çok daha kötü olabilirdi, bir yıkım olabilirdi, IŞİD ilk işgalinde kenti yok edebilirdi.’’ dedi.

Abdulkarim daha iyi bir değerlendirme için yakında bölgeyi ziyaret edeceğini ama ilk fotoğraflara ulaştıktan sonra bölgede kısmen sakinlik hissinin hakim ve genel durumun rahatlatıcı olduğunu söyledi.

Abdulkarim: ’’Zararın bir kısmı tamir edilebilir. Önceki yıkım hariç tiyatronun durumu iyi görünüyor. Hatta hasarlı kısım bile onarılabilir. Zaten restore edilmişti ve tekrar restore edilecek. Arapçada Tadmur olarak bilinen Palmira antik kenti dünyanın kavşağı oldu. Bütün kaleye karşı nefret suçu olabileceğine dair ürkütücü bir bilgiye ulaşmıştık. Biraz hasar var ama genel olarak kale de iyi durumda.’’ açıklamalarını ekledi.

A general view shows a palace complex, which has been recaptured from Islamic State militants, on the edge of Palmyra in this handout picture provided by SANA on March 2, 2017, Syria. SANA/Handout via REUTERS

Cephe Hatları

İlgili Yazılar

Cuma günü Palmira’dan canlı yayın yapan Suriye devlet televizyonu, hükümet yanlısı güçlerin ve kara kuvvetleri bağlı birliklerinin şehrin civarındaki tarihi kale üstündeki kutlamasını görüntüledi.

Devlet televizyonuna açıklama yapan bir saha komutanı ordunun üç farklı yönden gelen militanlarca sıkıştırıldığını ve cephe hatlarının tüm bu yönler boyunca açıldığını söyledi.

Aralık ayında IŞİD ve müttefikleri Halep’teki isyancıları bertaraf etmek için Palmira’ya akın etti. Yüz binleri öldüren ve dünyanın en kötü mülteci krizine yol açan savaşın en önemli kazancı Güney Halep’in hükümete kalması.

Amerika tarafından desteklenen, Kürt milisler kaynaklı ve Türkiye destekli Suriye isyan grupları birliğince hezimete uğratılan IŞİD, kuzeydeki toprağı kaybettikten sonra şu an Suriye’de köşeye sıkıştı.

Suriye ordusu, aynı zamanda Halep’in güneyinde Fırat Nehri’ne ulaşmaya çalışan ve Deyrizor’da militanlarca kuşatılmış toprağı kontrol eden IŞİD ile mücadele ediyor.

Ancak cihatçı grup hala Suriye’deki Fırat havzası dolaylarını ve şehrin Irakla sınırı olan güney çölleri kıyısını kuşatma altında tutuyor.

IŞİD Irak’ın En Eski Manastırını Yerle Bir Etti

Cenevre Limanında Palmyra’ya Ait Tarihi Eserler Yakalandı

Libya’daki Roma Kalıntılarının Gönüllü Koruyucuları

Çeviri: Esra Demirezen

Kaynak: reuters “Less damage to ancient Palmyra than feared, Syrian antiquities chief says


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More