Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

600 Yıllık Çocuk Ayakkabısının Gizemi Çözülemiyor

Kazı alanındaki arkeologlar, ayakkabının tarihinin 600 yıl öncesine dayandığına inanıyorlar.

0 3.201

New Abbot kent merkezinde kazı yapan ARKEOLOGLAR, eski zamanlarda yaşamış bir çocuğun ayakkabısı ve tarihi 1400’lere kadar uzanan günlük eserlerin çıkarılmasından dolayı heyecanlılar.

Nadir bulunan ahşap ve deri nesneler gibi buluntuları korumada yardımcı olmuş Güney Devon’un yapışkan kırmızı çamuru sayesinde bozulmamıştır. Yoksa yüzyıllar önce çoktan çürüyüp giderlerdi.

Cotswold Arkeoloji ve kazı alanının üst proje yetkilisi SimonSworn, bu mesleğin günden güne heyecan veren bir iş olduğunu, Kral 3. Richard’ınki gibi araba parkları altına gömülü iskeletlerin bulunmasından ibaret olmadığını söylemiştir.

eski-ayakkabi

Küçük Deri Ayakkabının Sahibine Dair Çok Az Şey Biliniyor

Kazı alanındaki arkeologlar, ayakkabının tarihinin 600 yıl öncesine dayandığına inanıyorlar. Bu ayakkabının sahibi her kimse, İngiltere kraliyet ailesinin Gül Savaşları’nda taht için savaşması gibi huzursuz bir dönemde yaşamış olabilir.

Devon’da, Bonvilles ve Courtenays arasında yaşanan Cornwall’a komşu olma bölge anlaşmazlığından da etkilenmiş olabilirler.

Ayakkabı ile birlikte, kazı alanından diğer eserler de çıkarılmıştır. Ve Devon çamuru sayesinde, derinlemesine kazılar yapıldıkça, muhtemelen 6. yüzyıla kadar uzanan daha eski buluntular çıkacağına dair umut vardır.

Diğer tarihi hazineler, çocuğun ayakkabısının demir mahmuzu, 3 ahşap varili ve buğdayı un haline getiren 27 inç (70cm) çapında Dartmoor granit değirmen taşından oluşuyordu.

degirmen-tasi

Kazı Alanını Görmek Eşsiz Bir Fırsat Olacak

İlgili Yazılar

Uzmanlar: ‘’Wolborough, ortaçağ kasabasının ana caddesiydi. Kazı alanı, sokağa bakan ortaçağ arsalarının arkasını kapsıyor. Arsaların ön kısmı, 17-18. yüzyılın sonuna doğru iki büyük konağın inşası ile aşırı derecede bozulmuştur.’’

‘’Önümüzdeki haftalarda, yavaş yavaş ortaçağ katmanlarını soyarak daha da derine ineceğiz. Adından da anlaşılacağı gibi, aslında Newton Abbot, yeni ortaçağ şehri olarak kurulmuş fakat kazı alanının hemen yanında 6-7. yüzyılda yapılmış faaliyetlere dair bulgular var böylelikle, arsaların altında gizlenen kalıntıları bulabiliriz.’’

Halk için, kazı alanını görmek, arkeologlarla konuşmak ve seçilmiş çukurdan kurtarılan eserleri görebilmek, eşsiz bir fırsat olacak. Kazı alanı sabah 10’dan öğlen 12.30’a kadar açık olup, alana Wolborough Caddesi’nden doğrudan erişim sağlanabiliyor. Geçişler ücretsizdir.
Simon Sworn: ‘’Doğal jeolojik yapıya çarpana kadar ya da kazı alanındaki su, ortamı güvensiz hale getirene kadar aşağı inmeye devam edeceğiz.’’

Ekip, Newton Abbot’un, adından da anlaşılacağı gibi, aceleyle inşa edildiği, tarihi 13. yüzyıla dayanan ev halkına ait daha çok eser çıkartmayı umut ediyorlar.

barinak

Burgage(kent)Wolborough Sokağı’ndaki borough kelimesinin eski adıdır.

Ekip, Wolborough, Bank ve East Caddeleri’nde siper kazıyor. Wolborough Caddesi’nde yeniden geliştirilmiş dükkanlar ve aktif konaklama olması nedeniyle eski Pascoe ve Gill alanları üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Simon Sworn, kentin kendisini nasıl geliştirildiğini, nasıl şu an yaşadıkları yere geldiğini ve New Abbot’u bugün New Abbot yapanların kim olduğu hakkında da çok şey öğrendiklerini de ekliyor.

Kazı alanındaki koşullar (fotoğraftaki gibi), topraktaki oksijen yetersizliği sayesinde eserleri çok iyi bir şekilde korunmasını sağlamıştır ve su birikintileri,  yüzyıllar önce çoktan çürüyüp gidecek olan deri ahşap  gibi doğal materyalleri korumuştur.

ABD’de Otoyol İnşaatı Sırasında Binlerce Yıllık Ayak İzleri Bulundu

 

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: exeterexpressandecho


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More