Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Urartu Takıları Van’da Yeniden Hayat Buldu

0 3.557

Urartu dönemine ait 3 bin yıllık takılar Van’da usta ellerde yeniden hayat buluyor. Üretilen takıların tümünün arkeolojik kazılarda çıkan eserlerden örnek alınarak yapıldığını söyleyen işletme sahibi Erdal Binici, “Biz yapmış olduğumuz çalışmalar ile arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin idollerini alarak işletmemizde üretiyoruz. Yapmış olduğumuz bu takılar o dönemde kullanılan takılarla aynı figürlere sahip” dedi.

urartu takıları

Van’da Erdal Binici, açtığı atölyede unutulmaya yüz tutmuş ve Urartular’dan kalan gümüş ile bölgede eskiden beri bilinen savat ve işlemeciliğini yeniden canlandırdı. Arkeolojik kazılarda bulunan Urartulara ait takıların örneklerini alarak üretimini yapan Bilici, 3 bin yıllık takılara hayat veriyor. Tamamı el yapımı, göz nuru olan eserler kralların, kraliçelerin kullandığı takıların bire bir örneğini oluşturuyor.

İlgili Yazılar

urartu takıları 2

Her takının yapımı ve örneklendirilmesi için yıllardır idolleri incelediğini ve bu örnekler üzerinden takıları tasarladığını söyleyen Erdal Binici, “Urartu takıları çok önemli ve çok farklı. Bir kolye üzerinde bile bir çok figur bulunabiliyor. Biz yapmış olduğumuz çalışmalar ile arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin idollerini alarak işletmemizde üretiyoruz. Yapmış olduğumuz bu takılar 3 bin yıl önce kullanılan takılarla aynı figürlere sahip. Vanmüzesinde bulunan Semiramisin kolyesinin bir benzerini burada ürettik. Semiramis kolyesinin şans getirdiğine inanılıyor. Bu kolyenin üzerinde 5 figür bulunuyor. Bunlar güneşin doğuşu, güneşin batışı Kuş, şans ve özgürlük figurleridir. Amacımız Urartu tarihini canlı tutmak ve turizme katkı sağlamaktır” dedi.

 

Kaynak: arkeolojihaber


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More