Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Taş Devri İnsanı 7 Bin Yıllık Giysileri İle Ortaya Çıkarıldı

Taş Devri adamının giysini süsleyen deniz kabukları yaklaşık 7000 yıldır korunuyormuş...

0 2.669

Gösterişli defin giysisi deniz kabukları ve alageyiğin dişleri ile süslenmişti.

Taş Devri adamının giysini süsleyen deniz kabukları yaklaşık 7000 yıldır korunuyordu.

Türünün ilk çalışmasında arkeologlar ceketi kaplayan deniz kabuklarının süslü tasarımının ayrıntılarını keşfederek içinde Akdeniz’de M.Ö 4950-4800 yılları arasında bir beden gömülmüş olan giysiyi keşfetti.

20-50 yaşları arasında ve 1.67 boyunda olduğu tahmin edilen yetişkin bir adama ait olan beden M.Ö 5000 yılında Güney Fransa’nın Avignon şehrinde defnedilmişti. Mezar ilk kez 1970’li yıllarda kazılmıştı fakat Field Archaeology Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre mezar şuan adamın içine gömüldüğü giysilerin doğasını ortaya çıkarmak için modern laboratuar incelemelerinden geçmektedir.

Adamın giysisini çevreleyen deniz kabukları ve geyiğin dişleri

Deniz Kabukları ve Dişler

Columbella kırlangıcı türünün 158 deniz kabuğunun bir ceket veya gömlekte olması gerektiği gibi sıralanması ile giysi sofistike bir süslemeye sahipti. Deniz kabukları hepsi yukarıyı gösterecek veya aşağıyı gösterecek bir örüntü içerisinde ya da çiftler şeklinde düzenlenmişti.

Giysinin kumaşı çürümüştü fakat güçlü deniz kabukları vücudun etrafında orijinal sıraları ile kalmıştı. Neredeyse göğüs hizasında dikilmiş olan alageyiğin toplam 16 köpek dişi giysinin üzerinde süslenmiş bir şekilde bulundu. Kimyasal analizlere göre deniz kabukları kırmızıya boyanmıştı.

Bordeaux Montaigne Üniversitesi’nde çalışmanın yazarı olan Aurélie Zemour alageyiğin köpek dişlerinin varlığının bölgeye özgü ve aynı zamanda Columbella kırlangıcı ile birleşiminin de eşsiz olduğunu söylemiştir.

İlgili Yazılar

Ender Bir Bulgu

Araştırmacılar giysinin tasarımını yeniden yapabilmelerine rağmen bedenin kendisinin çoğu kayıptı. İskelet, bacakların ve aynı şekilde ellerin de büyük bir bölümü yoktu. Yazarlar bunun yakın zamanda inşa edilen bir duvar ve Orta Çağ’daki bir hendeği kazmaları nedeniyle hem modern çağın hem de Orta Çağ’ın yıkımı olduğunu söylemiştir. Parçalanmış ön kolun parçaları hendekte bulunmuştur.

Zemour böyle mezarların çok yaygın olmadığını fakat bu dönemde defin uygulamalarında çeşitlilik olduğunu belirtti.

‘‘Bu mezar aynı zamanda orada nadir mezar eşyalarını da içeren mezar yapıları olduğu için de önemlidir. Fakat burada ölü tarafından giyilen materyallar oldukça açık ve süslemeler de görünürdür. Mezar son derece sıra dışı ’’ diye belirtti Zemour.

Taş Devrine Ait İnsan ve Çocuk Kemikleri Bulundu

Buz Adam Ötzi’nin Yediği Son Yemek “Taş Devri Domuz Pastırması”

Taş Devri Kemikleri Artık “Jölemsi” Halde

Çeviri: Belgin Avşar

Kaynak: ibtimes


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More