Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

TARLASINI KAZARKEN LAHİT BULDU

0 335

Untitled-1

Denizli Çardak ilçesinde Uğur Yıldız isimli vatandaş, tarlasını bellerken kazması taşa takıldı. Biraz daha kazınca gözlerine inanamadı karşısına tarihi mezar çıktı.

lahit mezar bulundu

İlgili Yazılar

Denizli Çardak İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan bir Uğur  Yıldız isimli vatandaş evinin bahçesine bellerken karşına lahit çıktı. Kendi tarlasındaki toprağı çapalayan vatandaşın çapasına taş denk geldi. Taşı çıkarıp atmak isteyen vatandaş toprağı biraz daha kazınca gözlerine inanamadı. Çapalama işine hemen son veren vatandaş hemen Belediye ile İl Turizm ve Müze Müdürlüğüne haber verdi. Olay yerine gelen Müze Müdürlüğüne bağlı ekipler ve Belediye görevlileri hemen güvenlik tedbiri aldı ve ev sahibinin çapaladığı alanda kazı çalışmasına başladı. Yaklaşık 2 metre daha kazılan çukur sonrası bahçe de bir tarihi lahit  olduğu ortaya çıktı. Olay yerine Çardak Belediyesi’nden ekipman desteği mezar tam anlamıyla ortaya çıktı. Haberi duyan Çardak’lılar ise olay yerine akın etti ve çalışmaları yakından takip etti. İddiaya göre, buluna n mezaarın yanında daha önceden de bir mezar olduğu ve yeni bulunan mezarın onun bir eşi olduğu yönünde oldu. Olayla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çalışmalar devam ediyor. Müze müdürlüğü mezardan örnek alarak araştırmaya başladı. Yatır’ın hangi tarihe ve kime ait olduğu hakkında ki çalışmalar devam ediyor.

Untitled-1

Kaynak: pamukkalehaber


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More