Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kraliçe Hatshepsut’un Çalıntı Rölyefi Londra’dan Alındı

Kireç taşından yapılmış kabartma, 1975 yılında Luksor’dan çalınarak ülke dışına kaçırılmıştı.

0 296

Kireç taşından yapılmış kabartma, 1975 yılında Luksor’dan çalınarak ülke dışına kaçırılmıştı.

Mısır Eski Eserler Odası salı günü Londra’dan yardım istedi.

Luksor’daki El-Deir El-Bahari’de bulunan Kraliçe Hatshepsut tapınağından 1975’de çalınan ve yasadışı olarak ülkeden kaçak çıkartılan rölyefin izine İngiltere’de rastlandı.

İlgili Yazılar

Bakanlığın Eski Eserler Dairesi Genel Sekreteri Shaaban Abdel-Gawad Ahram Online’a yaptığı açıklamada, rölyefin tapınaktan 1975’te çalındığını ve bu ayın başlarında bir İngiliz antika satıcısı tarafından İspaya’da küçük bir müzayede salonunda yeniden görüldüğünü ve satın alındığını söyledi. Abdel-Gawad sözlerine şöyle devam etti, British Museum ve Mısır Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle Antik Eserler Bakanlığı’nın Mısır’ın yardım konusundaki başvurusunu haklı bulduklarını söyledi. Bunun sonucunda İngiliz yetkililer eseri Mısır’a geri yollama çalışmalarına başladı.

Ayrıca son olarak şunu ekledi. Kabartmanın Yeni Krallık Dönemi’nin en önemli ve seçkin eski Mısır tapınaklarından birinden çalındığını ve tapınaktaki orijinal yerine geri döndüğünü söyledi.

Mısır Mumyalarının Sargıları Sanal Ortamda Açıldı

Çeviri: Tolga Candur


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More