İstanbul Satılık Daire Piyasası

0 44

İstanbul konut projeleri artarken, Zingat.com verilerine göre son bir yıl içinde satılık konut fiyatlarındaki değişim yüzde 7 oldu.

İstanbul satılık daire fiyatları her geçen gün artarken, şehirde ev sahibi olmak da zor bir hâle geliyor. Peki, İstanbul satılık ev piyasası hakkında bilgi edinmek istiyor musunuz? İşte detaylar…

Dünyanın en eski şehirlerinden İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık aynı zamanda tarihi, ekonomik ve sosyo- kültürel açıdan en önemli şehri. Çağlar boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul, Avrupa ve Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunuyor.

İstanbul’ da yaşam

İstanbul satılık daire fiyatlarına geçmeden önce ilk olarak İstanbul’da yaşamdan biraz bahsedelim. İstanbul kimi zaman boğaza karşı çay içip mutluluk duyulan bir şehir olurken, kimi zaman ise trafikte geçen sürenin uzadığı ve sitemlerin ardı ardına sıralandığı bir şehir olarak çıkıyor karşımıza. Tabii çoğu büyük şehir gibi İstanbul’un da en önemli sorunları hiç şüphesiz ki; trafik, çarpık kentleşme, çevre kirliliği ve kalabalık. Bunların yanı sıra İstanbul’u İstanbul yapan birçok güzel yer var. Onlara birkaç örnek vermek gerekirse; Kız Kulesi, Galata Kulesi, Pierre Loti, Ayasofya Müzesi, Ortaköy, İstiklal Caddesi, Kapalıçarşı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve Büyükada.

İstanbul konut piyasası

İstanbul’da satılık konut fiyatı artan bazı bölgeler sırasıyla şöyle; Beyoğlu, Üsküdar, Beşiktaş, Esenyurt, Bakırköy, Avcılar, Ataşehir, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Tuzla, Silivri, Şile, Kartal, Beykoz, Eyüp, Sultangazi, Bayrampaşa ve Bahçelievler.

İstanbul satılık daire fiyatları

İstanbul’da ortalama 100 metrekarelik bir konutun satış fiyatı385 bin 997 TLkira fiyatı ise minimum 1. 205 TLmaksimum2 bin TLarasında değişiyor. İstanbul’dabir konutun yatırım geri dönüş süresi20 yılı buluyor.

İstanbul’da konut projesi bakarken nelere dikkat edilmeli?

İstanbul’da konut fiyatları hızla artarken, birçok bölgede de markalı konut projeleri hayata geçiriliyor. Özellikle İstanbul’un gelişmekte olan bölgelerinden Esenyurt, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi gibi birçok ilçede yeni konut projeleri inşa ediliyor. Diğer yandan İstanbul’da hızla devam eden kentsel dönüşüm süreci de konut projelerinin hızla artmasını sağlıyor. Peki, İstanbul’da konut projesi bakarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Lokasyonu seçin

İstanbul’da konut projesi bakarken öncelikli kriteriniz lokasyon olmalıdır. Markalı konut projesinin bulunduğu lokasyonun işinize ve sosyal yaşam alanlarına yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer yandan kârlı bir konut yatırımı için lokasyonun önemli olduğunu unutmamalısınız.

  • Referansları kontrol edin

Konut projesini hayata geçiren gayrimenkul şirketinin daha önceki projelerini ziyaret edin. Hatta imkânınız varsa, bu konut projesini zamanında teslim edip etmediğini, projenin vaat edilen kriterlere göre yapılıp yapılmadığını öğrenin. Bu şekilde güvenli bir şekilde konut satın alabilirsiniz.

  • Sosyal alanları önemseyin

Konut projesinde açık yüzme havuzu, çocuk yüzme havuzu, çocuk oyun alanları mini sinema salonu, fitnesscenter, SPA (sauna, buhar odası, şok havuzu, hamam) gibi pek çok sosyal alanının olup olmadığına bakın.

### İstanbul Surları Evsizlere Teslim Oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.