Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

En Muhteşem 7 Tapınak

Antik yapılara merakı olanlar mutlaka bu listemizi incelemeli...

Ostia Antica forumuna hâkim ve Antik Roma’nın tedarikçisi konumunda bir ana liman şehri olan tuğla yapımı Capitolium, 2.500 yıllık sitenin hemen hemen her yerinden görülebilmektedir. M.S. 2. yüzyılda Capitoline üçlüsünün (Jupiter, Juno ve Minerva) onuruna inşa edilmiştir. Tapınak duvarları, 17 metreyi (56ft) aşan bir yükseklikte olup hala ayaktadır. Orijinali mermerle kaplı olan yapı heybetli bir manzara oluşturmuş olmalı.
0 1.084

1. Mnajdra Tapınağı, Malta

Malta’nın Neolitik tapınakları söylenildiği kadar gizemlidir. 5.000 yıl önce metal aletlerin yardımı olmaksızın inşa edilmiştir. Bu antik yapılar, dünyada hala varlığını sürdüren en eski ayaklı taş yapılardır. Mnajdra, kavisli bir avlu etrafında yarım daire şeklinde düzenlenmiş üç tapınak birimlerinden oluşur.

Mnajdra Malta

Bunları biliyor muydunuz?

Mnajdra’nın en güneydeki tapınağın bir gözlemevi olarak inşa edildiği düşünülmektedir. Yaz gündönümünde bir ışık huzmesi ana apsisin arkasındaki kesik bir kayaya çarpar, 6 ay sonra yapının diğer tarafındaki kayaya çarpar. İlkbahar ve sonbahar ekinokslarında ise güneş direk tapınağın kapısında parıldayarak bütün yapıyı ışık seli ile kaplar.

2.Gece Güneşi Tapınağı, Guatemala

Bugün “Şeytan Piramidi” olarak bilinen 1.600 yıllık bu tapınak, Maya şehri El Zotz’ a hâkim konumdadır. Tapınağın ön cephesi boyunca yapılan kazılarda güneş tanrısını tasvir eden alçıdan yapılma anıtsal maskeler ortaya çıkmıştır. Bu maskelere alacakaranlık ışığı vurduğu zaman kızıllaşmaktadır.

guetamala

Bunları biliyor muydunuz?

El Zotz, adını mağaralarda yaşayanlardan almaktadır. Zotz, Mayadilinde “yarasa” anlamına gelmektedir.

3.Mayor Tapınağı, Meksika

Kalıntıları hala Mexico City merkezinde yer alan Aztek başkenti Tenochtitlan’ın ana tapınağı idi. Son arkeolojik çalışmalar burada, birbiriyle karışmış yaklaşık 2,000 insan kemiği ile çevrili genç bir kadının mezarı da dâhil olmak üzere bir dizi esrarengiz buluntular ortaya çıkardı.

meksika

Bunları biliyor muydunuz?

Mayor Tapınağı’ndaki en son buluntulardan biri, bir kurban taşı çevresinde düzenlenmiş 50 adet insan kafatasıdır. Bu, Aztek tapınağının tek bir bölümü içerisinde bulunan en büyük sayı. Kafataslarının bazıları her iki tarafından delinmiş ve bunların kurban kafalarının teşhir edildiği kafatası askısı veya tzompantli üzerine asıldığı tahmin edilmektedir.

4.Angkor Vat Tapınağı, Kamboçya

12.yüzyılın ortalarında Khmer İmparatorluğu hükümdarı II. Suryavarman adına yapılmış bir mezar tapınağı olan Angkor Vat, dünyanın en büyük dini yapısıdır. Doğudan batıya 1500 metre (0,9 mil) uzunluğunda olup 50.000 kişilik bir işçi ordusu ile 37 yılda tamamlanmıştır.

ANGKOR-WAT kamboçya

İlgili Yazılar

Bunları biliyor muydunuz?

Yarım kabartma oymaların zarif bir gösterimi özelliği taşıyan Angkor Vat Tapınağı, büyüleyici bir manzaradır; ancak altın çağında çok daha muhteşem görünmüş olmalı. Tapınak duvarlarındaki yazıtlar, bir zamanlar yapının altınla kaplı olmasıyla övünür.

5.Demeter Tapınağı, Selinunte, Sicilya

Selinunte, büyük Hera Tapınağı dâhil olmak üzere anıtsal tapınakları ile meşhurdur; ancak son arkeolojik araştırmalar  tanrıçanın kız kardeşi olan Demeter  adına yapılmış bir yapı ortaya çıkardı. Bu yapı, şimdiye kadar batıda keşfedilen en eski Yunan tapınaklarından birisidir

demeter tapınağı

Bunları biliyor muydunuz?

Polo (Tanrıça ve kızı Persephone ile ilişkilendirilen bir çeşit başlık) giyen kadın tasvirli pişmiş topraktan yapılma bir büstün keşfedilmesi sayesinde tapınağın Demeter’e adandığı düşünülmektedir.

6.Luksor Tapınağı, Mısır

Hiçbir tapınak listesi, Mısır’ı ziyaret etmeden tamamlanmış olamaz. Luksor duvarları – 20 metre(66ft)  yükseklikte ve lüks oymalarla süslenmiş şekilde hala ayakta- sfenkslerle çevrili bir yol boyunca uzanan zarif kumtaşı sütunları ve II. Ramses heykellerini barındırmaktadır.

Luxor-Tapınağı

Bunları biliyor muydunuz?

Tapınak duvarlarını süsleyen III. Amenhotep kabartmaların üzerinde yazıların yontulduğu oyuklar bulunmaktadır. Bu oyuklar, Tanrı Amon’un ( tapınağın adandığı tanrı) bütün resim ve isimlerini babasının isminden bile sildiren Amnehotep’in oğlu ‘kâfir kral’ Akhenaton’ın işleridir.

7.Virupaksha Tapınağı, Hampi, Hindistan

M.S. 7. yüzyılda ibadet yeri olarak kurulan tapınak, Ortaçağ dönemine kadar değişikliğe uğrayarak ufak bir mabetten sütunlu salonları ve yüksek girişi ile büyük bir tesis haline gelmiştir. Virupaksha Tapınağı, Vijayanagar İmparatorluğu’nun son başkenti olan Hampi şehrinin tam merkezinde bulunmaktadır.

hindistan hampi

Bunları biliyor muydunuz?

Hindu tanrısı Shiva adına yapılan Virupaksha Tapınağı,  günümüzde her yıl yaklaşık 50.000 dindar ziyaretçi çeken bir hac merkezidir.

 

Hazırlayan:  Sevcan Güneş


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More