Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Buzul Çağının Ekonomik Göç İzleri Avrupa’da Açığa Çıkarıldı

0 263

NEREDEYSE 15.000 YIL GİZLİ KALDIKTAN SONRA, SICAK İKLİMLERDEN YARARLANMAK İÇİN AVRUPA’YA GÖÇ EDENLERİN BUZ DEVRİ AVCI TOPLAYICI YAŞANTISI, ÇOK NADİR BİR BÖLGE OLAN LEICESTERSHIRE, BRADGADE PARK’TA YAPILAN ARKEOLOJİK BİR KAZIYLA ORTAYA ÇIKARILDI.

 

Bradgate Park Trust, University of Leicester Archaeological Services’ı (ULAS) Ekim ayında, Bradgate Park’ta nadir bir Geç Dönem Üst Paleolitik bölge üzerine olan bir çalışmanın yeni aşamasına başlamak üzere görevlendirmiştir, adından situ’da ortaya çıkmış bir yontulmuş bir çakmaktaşı yığınını içeren kalıntılar değerlendirilmiştir. Bölgenin daha el yapımı sivri uçlu atış araçları, kazıyıcılar, bıçaklar ve deliciler gibi pek çok çakmaktaşı barındırdığı tahmin edilmektedir.

buzul çağı aleti

Çakmaktaşlarının dağılım analizi şunu göstermektedir ki arkeologlara göre kamp yerindeki hayat dinamikleri anlayışı veren farklı faal bölgeler 14,700 yıl önceye tanımlanabilir olabilir.

 

Bradgate Park Trust’ın devam eden erozyonun bölgenin arkeolojik kalıntılarını yok etme tehdidi nedeniyle Natural England, Historic England ve Leicestershire County Council’den University of Leicester’s Archaeological Services’ten bir arkeoloji ekibi için, bu ulusal önemli sit alanını kaydetmek için tüm kazı çalışmalarını yürütmek üzere gerekli izni almıştır.

 

Bradgate Park Trust’ın çalışması, Natural England’dan yapılan büyük bir finansal ve Historic England’dan yapılan aynı destekle fonlanarak gerçekleşmektedir. Kazı, 2016-2017’den sonraki raporlama ve analiz ile bu yıl Ekim’den Aralık’a kadar sürecektir.

 

Projedeki baş araştırmacı Lynden Cooper, “Bradgate Park gibi Yukarı Paleolitik arkeolojik bölgeleri bin yıl önce kadarki anlık işaretlerden insan varlığının bir kaydını saklamakta Pompeii’ye eşdeğerdir. Bu nadir korunmuş avcı kampı, hiç ekilmemiş-işlenmemiş, tamamıyla ortaçağ geyik parkının oluşturulması nedeniyle bazı ironiler bulundurmaktadır.” demektedir.

“Bu ipuçlarını geriye bırakan insanlar, öncü olan hareketli avcı toplayıcı küçük bir grubun üyeleriydi ki hızlı sıcak bir iklim (the Lake Windermere Interstadial) ve açık mera alanlarının gelişmesi ile son buzul çağının sonlarına doğru Kuzey-Batı Avrupa’yı yeniden doldurmuşlardı.”

 

İlgili Yazılar

“Yeni çevre yabani at ve geyik içeren, büyük omurgalılardan oluşan zengin bir faunayı çekti ki tercih edilen av türleriydi. Diğer türler mamut, geyik, yabani sığır, kurt, kutup tilkisi kutup tavşanını kahverengi ayıdan oluşmaktaydı.”

 

“Yaklaşık 10,000 yıl kadar kaybolmuş topraklar, hızlı küresel bir iklim değişikliği periyodundaki ekonomik göçlerle, arzu ettiğiniz gibi, yeniden kolonize ediliyordu.”

 

“19’uncu ve erken 20’nci yüzyıllarda, tıpkı Creswell Crags ve Cheddar Gorge’unki gibi mağara kazıları bu dönemin arkeolojisi için ilk kanıtları sunmuştu, fakat açık hava alanlarının yapboz parçaları eksikti. Son yıllarda, açık hava alanlarında avcı-toplayıcı davranışların araştırmasını benzer bölgelerde tanımlamaya başladık.”

ingiltere paleolitik

Bradgate Park, nadir jeolojik yapısı, çok özel antik park yerleşkesi ve yeşil sağlık habitatları nedeniyle bir Special Scientific Interest bölgesi olarak belirlenmiştir. Ayrıca bir Country Park’tır ve parkların ve Gardens of Special Historic Interest’in kayıtlarını saklı tutmaktadır. Ayrıca orada iki Scheduled Ancient Monuments ve Bradgate House ve Old John’ı içeren listelenmiş beş yapı bulunmaktadır. Parkın yönetimi, bu önemli çevresel ve kültürel miras varlıklarının bakımı için yardım sağlamak amacıyla bir Higher Level Stewardship anlaşmasıyla desteklenmektedir.

 

Bradgate Park Trust’ın yöneticisi Peter Tyldesley, “Bradgate Park’ın orta ve geç dönem tarihi ve ünlü Lady Jane Grey ile birlikte park derneği çok iyi dökümanlaştırılmıştır, biz sadece tarih öncesi bu alanın büyüleyici hikâyesini ortaya çıkarmaya başlıyoruz. ULAS ile birlikte bu ulusal önemli bölgeyi korumaya ve en sonunda ziyaretçilerimize onun hikâyesini anlatmaya çalışıyoruz.” demektedir.

 

Haber Düzenleme: Bünyamin Tan

UNIVERSITY OF LEICESTER

 


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More