Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Almanya’nın En Eski İkinci Kilisesi Bulundu

0 6

almanyanın en eski 2. kilisesi (2)

Geçtiğimiz aylarda Almanya’nın Ren Nehri kıyısındaki şehri Mainz’da oldukça enteresan bir keşif yapıldı. ‘’Eski Katedral’’ olarak bilinen Mainz Katedrali’nde yapılan çalışmalar sırasında, 1200 yıl öncesine ait başka bir kilisenin kalıntıları bulundu.

Uzmanların keşfini bir sürpriz olarak nitelendirdiği yapı, Almanya’nın en eski şehri Trier’deki kiliseden sonra ikinci en eski kilise oldu.

İlgili Yazılar
1 252

Bulunan yapının Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun kurucusu Kral Şarlman zamanında yapıldığı tahmin ediliyor. Eyalet küratörüJoachimGlatz, bu kilisenin Şarlman’ın hanedanı olan Karolenjlere ait Almanyadaki tek kalıntı olduğunu söylüyor.

Orta Çağ’da piskoposların eskiden kilise olan yere, kalıntılardan kurtulup yeni bir katedral inşa ettirmeleri alışılagelmiş bir durum. Ancak Meinz Katedrali’nde durum diğerlerinden biraz farklı. ‘’Eski Katedral’’ kendinden önceki kilise ile bağlantılı inşa edilmiş. Arkeolog Ronald Knöchlein, henüz devam eden kazılarda kilise bahçesine defnedilmiş iki iskeletin de bulunduğunu söylüyor.

  1. yüzyıldan beri Protestan halk tarafından kullanılan yapı, 2. Dünya Savaşı sırasında oldukça zarar görmüştü. Yıkılması düşünülmüş ancak daha sonra restorasyonuna karar verilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.