Neolitik Çağda Bir Romeo ve Juliet? “Valdaro’nun Talihsiz Aşıkları”

0 282

Valdaro Âşıkları,  2007 yılında İtalya’daki bir neolitik mezarda arkeoloji ekibi tarafından keşfedilen bir çift insan iskeletidir. Görünen o ki, bu iki iskelet birbirlerinin gözlerine bakarak ve birbirlerine sarılarak yok olmuşlar.  Dolayısıyla bu tablo, “aşıkların kucaklaşmasını” andırıyor.

Bu kucaklaşma şaşırtıcı bir şekilde 6.000 yıl önceye dayanıyor

Bu iki genç âşık, 6.000 yıldır dünyadan habersiz şekilde sonsuz bir kucaklaşmayla kilitlenmiş haldeler.  Bu kucaklaşmanın 6 bin yıllık geçmişine rağmen, Valdaro Âşıkları’nı, 10 yıl önce mezarları kuzey Lombardiya bölgesindeki Mantova yakınlarında keşfedilene kadar kimse bilmiyordu.  Elena Maria Menotti’nin liderliğindeki Arkeoloji ekibi, Valdaro şehrinde kazı yaparken bir çift gömü buldular: 20 yaşlarında oldukları tahmin edilen, birbirlerine sokulmuş, yüzleri birbirlerine dönük, kollarıyla bacakları birbirine dolaşmış halde ve sanki sarılıyor gibi duran genç bir kadın ve adam.

Valdaro Âşıklarının iskeletleri
Valdaro Âşıklarının iskeletleri

Daha ilginç olanı ise, Neolitik çağdaki bu çift gömü çok nadir görülen cinsten ve çiftin duruş şekli kesinlikle eşsiz. Üstelik bu gömü bugüne kadar Kuzey İtalya’da bulunan tek çift haldeki gömü örneği. Âşıklar keşfedildiğinde,  kucaklaşmaları dünya çapında medyada yayınlandı ve özellikle keşif, Sevgililer Günü’ne yakın bir zamana denk geldiği için büyük bir heyecan yarattı.

Çift nasıl yok oldu?

Tarihçiler, çiftin nasıl yok olduğunu henüz belirleyebilmiş değil fakat popüler hayal gücü, çiftin tarih öncesi çağdaki Romeo ve Juliet’i temsil ettiğini ve onların yaşamını alan talihsiz âşıklar olduğunu söylüyor.

Bu teori, Shakespeare’in Romeo ve Julieti’nin Verona şehri yakınlarında bulunduğu, Romeo’nun Mantova’ya sürüldüğü( ki Juliet’in öldüğünden burada haberi oluyor.) ve bir başka talihsiz aşk ve ölüm hikâyesi olan Giuseppe Verdi’nin Rigoletto operasının da Mantova’da yaşandığı gerçeklerine ışık tutuyor.

Fakat daha sonraki araştırmalar, iskeletlerin şiddetli ölümlerine kendilerinin sebep olduğuna dair herhangi bir işaret olmadığını gösterdi.

Henri-Pierre Picou’nun Romeo ve Juliet adlı eseri
Henri-Pierre Picou’nun Romeo ve Juliet adlı eseri

‘’Belirtilen tarihteki kazı başkanı Elena Maria Menotti:‘’ Daha önce hiç birbirini kucaklamış halde bulunan bir kadın ve erkek iskeletine şahit olmamıştık ve bu eşsiz bir keşif. Çocuklarına sarılmış halde birçok kadın bulduk fakat bir çiftle ilk kez karşılaşıyoruz. Sarılmak şöyle dursun, onlar gerçekten birbirlerini kucaklamış haldeler. Büyük ihtimalle erkek daha önce ölmüş ve kadın erkeğin ruhu için kurban edilmiş. İlk incelemelerden yola çıkarsak, genç gibi görünüyorlar çünkü dişleri çok hasar görmemiş fakat ölüm yaşlarını belirlemek amacıyla kalıntıları bir laboratuara gönderdik. Çift, yüz yüze, kolları ve bacakları ise birbirine dolaşmış şekilde yani tam anlamıyla sarılmış haldeler.’’

Bu keşfin arkeolojik değeri kesinlikle ölçülemez

Romantik yorumların yanı sıra, bu keşif neolitik arkeolojideki en şaşırtıcı keşiflerden biri ve çok heyecanlı olan Menotti de buna dikkat çekti.

‘’ Bu keşif beni çok heycanlandırdı. İtalya’nın dört bir yanından birçok kazının içinde bulundum fakat hiçbir şey beni bu kadar heycanlandırmamıştı. Bu işi 25 yıldır yapıyorum. Bütün ünlü sit alanlarında, Pompei’de kazılar gerçekleştirdim. Fakat, hiç böylesine etkilenmemiştim çünkü bu çok özel bir keşif.’’

Genç aşıkların hala birbirlerine bakıyor gibi görünen kafaları.
Genç aşıkların hala birbirlerine bakıyor gibi görünen kafaları.

Bu keşfin birden fazla insan barındıran tek Neolitik çağ gömüsü olmamasına karşın,  çiftin duruşu onları daha da eşsiz yaparken dönemi bakımından da oldukça nadir bir keşif. İlk kemik incelemelerinden sonra, uzmanlar bu çiftin sadece genç olmadığını aynı zamanda da 158 cm’lik boyları ile kısa boylu (özellikle de erkeğin) olduklarını tespit ettiler. İnceleme, kadının her iki tarafında da bir ok ucu bulunurken erkeğin omurgasında bir ok bulunduğunu da ortaya çıkardı.  Ek olarak, araştırmacılar 5000 yıl önce Mantova civarındaki alanın bataklık ve nehir sınırları içerisinde olduğunu bu yüzden de ortamın ideal olduğunu ve iskeletlerin neredeyse kusursuz bir şekilde kalmasına olanak sağladığını tahmin ediyor.

Gizem hiçbir zaman çözülmeyebilir ama çift yeni evini buldu

Ölümlerindeki gizem hiç çözülmeyebilir fakat dünyanın her yerinden birçok insan bu en eski romantik çifti görmek için can atıyor.

İskeletler, ilk kez 2011’de Mantova Arkeoloji Müzesi girişinde kısa bir süreliğine halka sunuldu. Fakat ‘’Mantova’daki âşıklar’’ derneği, kendilerine ait bir oda hakkına sahip olmak için bu kampanyayı uzun süre ve yoğun bir şekilde yürüttü. Şuan ise, Valdaro Âşıkları, kırılgan bir cam fanusun içinde kalıcı olarak sergilendikleri Mantova Arkeoloji Müzesinde ziyaretçilere sunuluyor.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=sgz0qkwa8MI[/embedyt]

Çöl vahasında keşfedilen “Esrarengiz Mezar”

Üstteki resim: Valdaro Aşıkları’nın iskeletleri ve bir canlandırması.

Çeviren: Özge SERTBAŞ

Kaynakça:

 Grand Voyage Italy (2015) Lovers of Valdaro: 6000 Year Old Entwined Skeletons. Available at:http://grandvoyageitaly.weebly.com/the-piazza/lovers-of-valdaro-6000-year-old-entwined-skeletons

Book of Research (2014) Locked in Eternal Embrace – The Lovers of Valdaro. Available at:https://bookofresearch.wordpress.com/2014/11/28/locked-in-eternal-embrace-the-lovers-of-valdaro/

The Archaeology News Network (2011) 6,000 Year-Old ‘Lovers Of Valdaro’ In Search of a New Home. Available at: https://archaeologynewsnetwork.blogspot.gr/2011/09/6000-year-old-lovers-of-valdaro-need.html

Haberin kaynak linki: ancient-origins

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.