Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Hacca Gideceklerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Kutsal topraklara hac görevinizi ifa etmek için gidecekseniz bazı ayrıntıları ve temel kavramları bilmeniz gerekir. -İklimine dikkat edin -Yanınızda Para Bulundurun ve daha fazla tavsiye yazımızda...

0 2.177

Kutsal topraklara hac görevinizi ifa etmek için gidecekseniz bazı ayrıntıları ve temel kavramları bilmeniz gerekir. Öncelikle gitmeden önce kendinizi manen hazırlamanız gerekmekte. Orada yapacaklarınız hakkında genel bir bilgi sahibi olmanız sağlıklı bir şekilde görevinizi yapmanıza yardımcı olacaktır. Hac her Müslüman için farz olarak karşımıza çıkar. Gerekli şartların sağlanması sonrası her Müslüman tarafından yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Hac ibadeti bedenen yapılan bir ibadettir ve kısmen yorucudur. Sürekli olarak tavaf yapmakla zaman geçer. Bu açıdan da kendinizi bedenen de hazırlamanız gerekecektir. Hac ibadetin genç yaşlarda yapmak daha sağlıklı bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu ayrıntıya da mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

İklim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mekke ve Medine çok sıcak bir şehirdir. Sıcaklık ile ilgili sorununuz var ise mutlaka gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin. Kalabalık olmasından dolayı da sıcaklık daha fazla hissedilir. 50 derece bir hava ile karşılaşma durumunuz da mevcuttur. Bölgede çok nadir yağmur yağar. Bundan dolayı sıcaklıktan korunmak için özel kıyafetler tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Erkekler ihram elbisesini pamuklu olandan seçmelidirler. Kadınlar tesettüre uygun olan kıyafetler tercih etmelidir. Bu kıyafetler mutlaka pamuklu ve teri emici yapıda olur ise daha rahat edersiniz. Bölgeye görevinizi ifa etmek için gittiğinizde ilaçlarınızı da yanınıza almayı ihmal etmeyin. Bölgede bulunan hastanelerden de ilaç temini yapabilmektesiniz.

Yanınızda Para Bulundurun

Bölgede Türk parası geçmiyor. Bunun için riyal almanız gerekiyor. Yanınızda Türk parası ile gidebilir ve orada bulunan döviz bürolarından riyal alabilirsiniz. Yanınızda sürekli olarak para bulundurmanız yararınıza olacaktır.

İhrama Girilmesi

İlgili Yazılar

İhram haccın farzlarından biridir. İhram bir havlu türüdür. Erkekler kullanılır. Vücudu belden itibaren alt kısmı sarar ve sırtı da kapatır. Kadınlar ihrama girmez uzun bir entari giyerler. Tavaf yaparken ihramlı olma zorunluluğu vardır.

Hac Nasıl Yapılır

Müslümanlığın 5 şartı içerisinde yer alan hacca gitmek maddi gücü yüksek olan herkes için farz olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı hacca gitmek için Diyanet’in belirlediği kuraya katılmanız gerekiyor. Bu kura sonucu isminiz çıktığında hacca gitmek için hazırlamanız gerekir. Yolculuğa başlamadan önce gerekli olan malzemeleri belirleyerek yanınıza almanız gerekir. Daha sonra sevdikleriniz ile vedalaşarak yolculuğa başlayabilirsiniz. Hacı adayı mikat denilen yerde temizlenerek ihrama girer. İki rekât namaz kılar. Daha sonra Telbiye getirerek ihrama girer. Telbiye ise şöyledir.

“Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şeriyke leke lebbeyk. İnnel hamde ven-Nimete leke ve mülk, lâ şeriyke lek:”

Daha sonra Mekke’ye doğru yola çıkar. Mekke de varış tavafı yaparak Sefa ile Merve arasında 7 defa say yapar. Zilhice ayının sekizinci günü sabah namazı Mekke de kılınır ve Mina’ya doğru yolculuk başlar. Arafe günü sabah Arafat’ hareket edilir. Gece Müzdelife’de geçirilir.

Bayramın birinci günü şeytan taşlama yapılır. Ve daha sonra kurban kesilir. Kâbe’ye dönerek veda tavafı yapılır. Buradaki görevler tamamlanınca Medine’ye doğru yolculuk başlar.

İslamiyet en güzeli yaşayabilmeniz için tüm bilgileri size açıkça sunar. Bu bilgileri hayatınıza uyguladığınızda huzuru ve rahatı bulabilirsiniz. Hac da dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de sizin misafir olduğunuzu unutmamanızdır. Misafire yakışır bir şekilde hareket edilmesi ve çevre ile uyumlu bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde Hac görevinizi ifa edebilirsiniz. Hac ile ilgili duaları ve yapılması gereken kavramları da mutlaka öğrenmelisiniz.

Kaynakça: https://islamiyet.co/


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More