Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Dünyadaki En Ünlü 10 İsa Heykeli

Dini figürler her zaman en heybetli olanlardır. Sizler için bunların en ünlülerini bir listede topladık.

0 15.056

Dini figürler her zaman en heybetli olanlardır. Sizler için bunların en ünlülerini bir listede topladık.

Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro, Breziyla – En ünlü İsa Heykeli aynı zamanda dünyadaki en büyük Art Deco heykeli olarak da bilinir. 8 metrelik (26ft) kaidesi hariç 30 metre (98ft) yüksekliği ile dünyanın en büyük beşinci İsa heykelidir. Heykelin kolları 28 metre (92ft) genişliğindedir. 700 metre (2300 ft) yüksekliğindeği Corcovado dağının zirvesinde yer alır. Heykel Rio de Janeiro’nun simgesi haline gelmiştir ve Brezilya’nın en ünlü anıtıdır. 1926 ve 1931 yılları arasında yapılmıştır.

kurtarıcı isa heykeli

 

Kral İsa Heykeli, Polonya – Bu ünlü İsa heykeli, Batı Polonya’da küçük bir şehir olan Świebodzin’de bulunmaktadır. Yapımı 2010’da tamamlanmıştır. Heykel temeli ile birlikte 52.5 metre (172ft) uzunluğundadır ve bu da onu dünyadaki en uzun İsa heykeli yapmaktadır. (Temeli dahil edildiğinde)

kral isa heykeli

 

Cristo della Minerva, Roma, İtalya – Kurtarıcı İsa olarak da bilinmektedir. Bu mermer heykel Michelangelo tarafından 1521’de tamamlanmıştır. Roma’daki Santa Maria sopra Minerva kilisesinde bulunmaktadır. Önceki devasa heykellerle karşılaştırıldığında oldukça küçük boyutuna rağmen yapılan en ünlü İsa heykellerinden biridir. 205cm (81 in) yüksekliğindedir.

Michelangelo İsa heykeli

 

Dünyanın Kutsal Kurtarıcısına Anıt, El Salvador – El Salvador’daki San Salvador şehrinde bulunan bu İsa heykeli uzun beton temelin zirvesine yerleştirilmiş dünyanın üzerinde duran İsa’yı sergiler. Heykel 1942’de yapılmıştır ve 1986’daki bir depremde biraz zarar görmüştür. Boyaması ve restorasyonu 2010’da gerçekleştirildi.

El_Salvador İsa heykeli

 

Cristo de la Concordia, Bolivya – İsa heykeli Cochabamba şehrindeki San Pedro tepesinde yer alır. Heykele 2000 basamak çıkarak veya kolayca teleferik ile ulaşılabilir. Heykelin yüksekliği 40.44 metredir (132.7 ft). Heykelin sol eli Güney’i sağ eli ise Kuzey’i gösterir.

Bolivya İsa Heykeli

 

İlgili Yazılar

Ozark’ın İsa’sı, Arkansas, Birleşik Devletler –Abidevi İsa heykeli Eureka Springs, Arkansas’ta yer alır. 1966 yılında yapılan heykel 20 metreden (67 ft) daha uzundur.

Christ_of_the_Ozarks

 

Kralların Kralı ve Lux Mundi, Ohio, Birleşik Devletler –Kralların Kralı Monroe, Ohio yakınlarında bulunan 19 metre (62 ft) uzunluğundaki bir İsa heykelidir. 2004’de yapılan heykel, yıldırım düşmesi ve ardından gelen yangın ile 2010’da harap olmuştur. Yıkılan heykelin yerini alan ve aynı yerde bulunan Lux Mundi (Latin dilinde “Dünyanın Işığı”) 15.8 metre (52 ft) uzunluğundadır. Yeni heykelin yapımı 2012’de tamamlanmıştır.
kralların kralı

Lux_Mundi İsa Heykeli

 

Vũng Tàu’nun İsa’sı, Vietnam – Bu büyük İsa heykeli Vung Tau, Vietnam’da bulunan Nho Dağı’nda yer almaktadır. Heykel Vietnam Katolik Derneği tarafından yapılmıştır. Yapımı 1974’te başladı ancak 1993’te tamamlanabildi. 4 metrelik (13 ft) yüksek platformla toplam 36 metre (118 ft) olan heykelin uzunluğu 32 metredir (105 ft). Kolları 18.3 metre (60 ft) genişliğindedir. Heykel, ziyaretçilerin bu etkileyici heykele çıkmaları için içerisinde 133 basamaklık bir merdiven barındırır.

Vietnam İsa Heykeli

 

And Dağları’nın Kurtarıcı İsa’sı, Şili Arjantin Sınırı – Arjantin şehri Mendoza ve Şili şehri Santiago arasındaki eski yolun en yükseğinde, iki ülkenin sınırında, deniz seviyesinden 3832 metre (12572 ft) yukarda And Dağları’nda yer alır. Arjantin ve Şili arasındaki sınır tartışmasına barışçıl bir çözümü işaret etmek için 1904’te ortaya çıkmıştır.

and dağları isa

 

Cristo Rei, Lizbon, Portekiz ­– Lizbon’u seyreden bu heykel, Lizbon’un Kardinal Patrik’inin Brezilya Rio de Janeiro’daki Kurtarıcı İsa heykenli ziyaretetmesi ile bu heykelden esinlenilmiştir. 1956-1969 yılları arasında yapılmıştır.

Lizbon İsa Heykeli

 

Hazırlayan: Berkan Seyhan


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More