Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Çocuklar İçin Masallar ve Hikayeler

0 801

Çocuklar için Masallar ve Hikayeler Oku

Masal okumanın çocuklar üzerinde olumlu etkisi olur. Masallar çocukların zihinsel gelişimine doğrudan etki eder, onları hayata hazırlar. Bilhassa okul öncesi dönemde ve okul çağındaki masal ve hikaye okumaları onların zihinsel, duyuşsal ve sosyal yönlerini geliştir. Yaratıcı düşünme becerisi kazandırır.

İlgili Yazılar

Her toplum kendinden sonrakilere bir şeyler aktarma isteğini benliğinde korumuştur. Bir sözlü edebiyat türü olan masallar hep anlatılarak bugünlere gelmiştir.. Masallar olağanüstü karakterler ve olaylarla, mübalağalı bir anlatımla çocukların zihninde kalıcı bir yer etmesi amaçlanmıştır. Masallarda anlatılan olağanüstü olaylar çocukları olmadık durumlara karşı hazırlar.

Masallarda her zaman iyilik, doğruluk, çalışkanlık, dürüstlük gibi değerler ödüllendirilir. Kıskançlık, fesatlık, kötülük ve gaddarlık gibi istenmeyen davranışlar cezalandırılır. Bu sayede çocukların davranışları masallar aracılığıyla yönetilebilir.

Masalların önemli bir özelliği de evrensel olmalıdır. Dünyanın herhangi bir yerinde yazılan bir masalın konu olarak diğer ülkelerdeki masallardan pek farkı yoktur. Örneğin, Yunan edebiyatının ünlü yazarı Ezop’un yazdığı Ezop masalları, La fontaine masalları yıllarca Mevlana ve Kelile ve Dimne hikayeleri ile karıştırılmıştır. Bir çok masalda aynı hayvanların özellikleri benzer şekilde eleştirilmiştir. Örneğin; tilkinin kurnazlığı, köpeğin sadakati, eşeğin düşüncesiz davranması, karıncanın veya arının çalışkanlığı gibi özellikler anlatılırken her yerde benzer anlatımların olması normal bir durumdur. Çocuklar için her zaman okunacak ve ders alınacak bir hikaye veya masal kitabı bulamayabilirsiniz. Bunun için interaktif ortamda sizlere masal sunmak için hazırlanmış bir masal sitesi açtık. Masal sitemizde Türk ve Dünya klasik masalları arasında kabul edilen bütün masalları sizlere sunmaya gayret ediyoruz. Sitemizdeki tüm masallar eğitici ve Türk kültürüne, ahlak değerlerine uygundur.Çocuklar için özenle hazırlanmış çocuk masalları ve çocuk hikayeleri sitemize hepinizi bekler, saygılar sunarız.


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More