10 İnanılmaz Vahşi Yaşam Macerası

Dünyanın Sonundaki Penguenler, Kar Leoparından Nadir Görüntüler, Kartallarla Avlanmak, Kurtları Takip Etmek ve daha fazlası... Mutlaka bu listeyi incelemelisiniz.

0 80

Kış mevsimi, vahşi yaşam ve yabani mekanları kış planlarının başına koyan insanlar için sihirli bir fırsat – aynı zamanda birçok heyecan verici gezi de önümüzdeki üç ayda. Antarktika’da şu an güneşin ufuk çizgisinden biraz yükselip ocak ayında 20 saat boyunca ışık saçıp hava sıcaklığını da donma noktasının bir iki derece üstüne getirdiği güney yazı yaşanıyor. Ayrıca güney Hindistan’daki Ladakh’ta kar leoparlarını görmenin veya Yellowstone Milli Parkı’nda kurt takibi yapmak için de güzel bir zaman. İngiltere içinse ise kuzey av kuşlarının toplu göçleriyle dolu bir gökyüzü kuş gözlemcilerinin hoşuna gidecek türden. Şimdi bile siz bunu okurken kazlar Islay tarlalarında kuzeye gitme vakti gelene dek yemek stoklayarak uğulduyor. Sadece Kuzey kutbunda sert hava koşulları ve gün ışığı eksikliği bir vahşi yaşam gözlemcisi karşısında durabilir – ama yaz mevsimi geldiğinde kutup ayılarını gözlemlemek için bir engel kalmıyor. Bu ikonik hayvanlar aşağıda listelediğimiz karın gelmesiyle daha da güzelleşen ve her biri ayrı bir kış manzarası sunan on yabani yaşam deneyimlerinin sonunda görülebilir. Geri kalanı için, şimdiden yer ayırtın.

Diğer Listelerimiz İçin Lütfen Tıklayınız

1- Dünyanın Sonundaki Penguenler, Antarktika

Kışın Kuzey yarımkürede Antarktik suları bir tekne gezisi yapmak için mükemmel bir zaman. Güney Gürcistan’ın bitmek bilmeyen sahilleri, Falkland Adaları ve Antarktika yarımadası gibi yerlerde tamamen farklı yabani hayvanlarla karşılaşırsınız: balinalar, fok balıkları, üç milyon kürklü fok, kara kaşlı albatroslar ve sayısız penguenler.

Audley Travel ile eski zaman kaşiflerinin yollarını izleyebilirsiniz – aynı zamanda lüks bir gezi teknesiyle kutup sularında gezerken onların hayal bile edemeyeceği bir hayat yaşıyor olurdunuz. Neredeyse misafirlerle aynı sayıda olan personeller sayesinde, buzlu vahşiliğe yaptığınız her geziden sonra sıcak bir banyo gibi avantajlara sahip olursunuz.

Audley Travel (01993 838615; audleytravel.com) 31 Ocak – 3 Şubat arası 4 günlük bir tekne gezisi sunuyor. Fiyatlar kişi başı İngiltere’den kalkacak olan ekonomi uçuşu, Buenos Aires’te bir gece, geziden önce Ushuaia’da bir gece ve eve dönmeden önceki günde Buenos Aires’te bir gün dahil 17,750£ ile başlıyor.

Doğa ve Coğrafya Yazılarımız İçin Tıklayınız

2- Odakta Yellowstone, ABD

Yellowstone’da kış mevsimi tam anlamıyla sihirli bir zaman. Kalabalık insan grupları artık gitmiştir, dünyanın en eski milli parkı karla kaplıdır. Ama Amerika’da olduğunuz için yine de etrafta dolanabilir; hatta kar botlarınızı geçirip sıcak kaplıcaların, donmuş şelalelerin ve karla örtülü bizonların bir fotoğrafını çekebilirsiniz.

Olağanüstü bir gayzer olan Old Faithful’u en tepedeyken seyredin. Musları, Kanada geyiklerini ve Kanada koyunlarını takip edin. Yabani kuğular, hatta ve hatta aralarından en güzeli olan Lamar ve Hayden Vadilerinin gri kurtları için gözlerinizi dört açın. Wildlife Worldwide (01962 302086; wildlifeworldwide.com) Nick Garbutt tarafından düzenlenecek olan 17 günlük, uçuşlar dahil kişi başı 6,695£’a bir tatil sunuyor.

Eğer Facebook Mobil üzerinden giriş yaptıysanız yazı içerisindeki fotoğrafları görüntüleme sorunu yaşıyabilirsiniz. Yazıyı web sayfamız üzerinden okumak için lütfen buraya tıklayınız.

En İnanılmaz Maden Çukurları Listemiz İçin Tıklayınız

3- Kar Leoparından Nadir Görüntüler, Ladakh

Büyük kedilerin arasında kar leoparı en çok meydan okuyanı – aynı zamanda da görmesi en tatminkarı. Yalnız, anlaşılmaz, gün doğumunun ve gün batımının yarım aydınlığını tercih eder. Nadir bir hayvandır, Orta Asya’nın sarp dağlarının 2 milyon kilometrekaresinde 7000’den daha az kar leoparı vardır.

Ancak görme şansınızın arttığı bir iki yer var. İlk olarak “dünyanın kar leoparı başkenti” olarak bilinen, üç vadinin birleştiği yüksek rakımlı Hemis Milli Parkıdır. Orada bile, uzmanların yardımıyla da olsanız bu hayvanlardan birini görmeniz garanti değildir. Ama üzülmeyin. Bu göz kamaştıran mekan aynı zamanda kuzu kuşları, kaya kartalları ve kar leoparının avı olan dağ keçileri ve yaban koyunlarına da ev sahipliği yapıyor. Natural World Safaris (01273 691642; naturalworldsafaris.com) uluslararası uçuşlar harici kişi başı 3,875£ ile başlayan fiyatlarla 17 Şubat’tan itibaren 14 günlük bir gezi düzenliyor.

Orta Asya İnceleme Yazılarımız İçin Tıklayınız

4- Kartallarla Avlanmak, Moğolistan

Bu kesinlikle kış mevsiminde yapılabilecek en zorlu yabani yaşam deneyimi: 6000 yıl önce kuşçuluğun doğduğu topraklarda kartallarla avlanmaya giderken emin adımlar atan atların üstündeki göçebe Kazaklara katılmak. Katılmak için dünyadaki en tenha yerlerinden biri olan Altay Dağlarının kar kaplı steplerine ve havada süzülen zirvelerine ulaşmanız lazım. Tilkiler ve dağ sıçanları genelde av konumundadırlar, ancak 7 kg civarındaki bir kartal da bir kurdun üstesinden gelebilir.

Steppes Travel (01285 601758; steppestravel.com) uçuşlar dahil kişi başı 5,000£ ile başlayan fiyatlarla üç günü kartal avcılarıyla geçirilen 8 günlük bir gezi sunuyor. Atlar genelde yürüyüş hızında hareket ettiği için ve avlanma mekanlarından gidiş dönüş için en uygun taşıt oldukları için çok ileri seviyede bir binici olmanız gerekmez. Ulan Batur’a uçuşlar ya Moskova’dan Aeroflot ile ya da İstanbul’dan Türk Hava Yolları iledir, bu uçuşları uzak batı Moğolistan’ın başkenti olan Olgi’ye üç saatlik bir uçuş takip etmektedir.

5- Turna Kuşlarıyla Dans, Japonya

Aşk ve uzun ömürün sembolü olduğu için saygı duyulan, Japonya’nın kırmızı tepeli turnası Hokkaido adasına birçok turisti çekiyor. Japonya’da tancho olarak bilinen bu zarif kuşlar her kış Şubat’ta zirveyi bulan kur yapma dönemlerinde karda dans etmek için Kushiro Bataklıklarında toplanır.

Inside Japan (0117 370 9751; info@insidejapantours.com) sizlere 14 gecelik bir turla dans eden turnaları izleme fırsatını sunar. Turda aynı zamanda Okhotsk Denizi’nde yapılacak gemi gezintisi Steller’ın deniz kartallarını arama ve Japonya’nın meşhur “kar maymunları”nın Honshu Adası’ndaki Yudanaka kaplıcalarındaki banyolarını izleme fırsatını da sunacaktır. Uçuşlar hariç kişi başı 4,150£ fiyatlarla.

Japonya Yazılarımız İçin Buraya Gidebilirsiniz

6- Kurtları Takip Etmek, İsveç

Orta İsveç’in kuzey ormanlarında, Stockholm’ün parlak ışıklarından üç saatten az uzaklıkta, Kloten’ın gri kurtları yaşar. Onları aya karşı uğuldarken dinleyin. Sonra sabah olduğunda kar botlarınızı giyin ve onları takip etmede, öldürdüklerini bulmada ve eğer şanslıysanız, buz tutmuş göllerin karşısından onları bir anlığına görmede bir doğa insanı olan Mikael Nillson’a katılın.

Nordic Discovery (0046 73035007; nordicdiscovery.se) bu iki gecelik macerayı kişi başı 289,50£ olan fiyatıyla teklif ediyor. Ücret Kloten’daki Wilderness Lodge’da konaklamayı, piknik yemeklerini ve mum ışığında akşam yemeklerini kapsamaktadır. Uçuşlar ve ulaşım dahil değildir.

7- Akdoğanlar ve Kuzey Işıkları, İzlanda

Akdoğan’ın İzlanda’nın milli kuşu olması boşuna değil. 4 ft kanat açıklığı ile dünyanın en geniş doğanıdır. Bu kuşlar genelde kar tavuklarını avlar ama bir yabani tavşan kadar büyük hayvanları bile avlayabilirler. En iyi ihtimalle Myvatn Gölü’ndeki kar kaplı sahillerde görülebilirler. Kuzey Kutup dairesinden 112 km ötede bulunur ve aynı zamanda kuzey ışıklarını seyretmek için de ideal bir mekandır. Naturetrek’le beş gün (01962 733051; naturetrek.co.uk) uçuşlar dahil 1.995£ tutmaktadır (8-13 Şubat)

8- Hebridler’in Üstünde Yabani Kanatlar, İskoçya

Konu kış mevsiminde güzel bir kuş gözlemleme deneyimi olduğunda Britanya en iyi seçeneklerden biri – aynı zamanda soğuk Hebridler alacakaranlığında yabani kazların seslerinden daha mutluluk verici bir şey olamaz. Her yıl Islay 40,000 akyanaklı kaza, 10,000 Grönland sakarca kazına, ötücü kuğulara ve daha nadir hayvanlardan olan kar kazlarına ev sahipliği yapar. Islay gezintisine bir de Mull’u eklediniz mi; beyaz kuyruklu kartalları, altın kartalları ve gökdoğanları da görebilirsiniz.

Heatherlea (01479 821248; heatherlea.co.uk) Mull ve Islay’e 3 Mart’tan başlayan ve kişi başı 1,395£ tutan beş günlük bir gezi fırsatı sunuyor.

Dergimizde Yayınlanan İskoçya Hakkındaki Yazılara Buradan Ulaşabilirsiniz

9- Avrupa’nın En Büyük Canavarı, Polonya

Kuzey-doğu Polonya’nın karlı ormanlarında korku salan boynuzlu bir siluet karşınıza çıkar. Bu bir bizon – Avrupa’daki en büyük memeli. Ellilerdeki korunaklı bölgelerde yetiştirilme programıyla nesli tükenmekten kurtulan bu muhteşem hayvanlar şimdi Bialowieza’nın derin ormanlarında gezmekte. Ve yalnız da değiller. Burada ve Biebrza Milli Parkının ilk çağlara ait bataklık arazilerinde diğer yaratıklar da yaşıyor: Kanada geyiği, kurt, vaşak ve kunduz.

The Travelling Naturalist (01305 267994; naturalist.co.uk) Bialowieza ve Biebrza’nın bataklıklarına 28 Şubat’tan 1 Mart’a kadar süren 7 günlük, rehberli ve kişi başı 1,345£ olan bir tur düzenliyor.

10- Kutup Ayılarının Alemi, Svalbard, Norveç

Kim ilk kutup ayısı gördüğü anı unutabilir? Arka ayaklarının üstünde 10 fitlik duran kutup ayıları dünyanın en korku verici hayvanlarıdır. Norveç’in çorak Svalbard takımadası, kutup dairesinden 998 km uzakta, onları bulmak için en uygun yer. Buz Çağı burayı asla terk etmedi ama yaz mevsiminde denizdeki buz kırılır ve böylelikle özel olarak yapılmış kutup gezi gemileri buz kütlelerini yarıp geçebilir. Gelgit yolunun yanında, siz deniz aygırlarını, kutup tilkilerini ve rengeyiklerini görmek için kar kaplı sahillere yol almışken kambur balinalar su yüzünde görünür.

Exodus Travels (020 3811 5278; exodus.co.uk) düzenli olarak Svalbard’da Haziran’dan Ağustos’a kadar uzman rehberlerle rahat bir kutup macerası sunar. Bu yılın en iyi fırsatı 12 günlük ünlü fotoğrafçı Paul Goldstein ve zoolog Mark Cawardine’in katılımıyla Akademik Sergey Vavilov’da bir yolculuk. Longyearbyen’e uçuşlar hariç kişi başı 5.499£.

En Uzun Yaşam Süresine Sahip Hayvanları Merak Ediyorsanız Bu Yazımız Tam Size Göre

Çeviri: Sena Yılmazkarasu

Kaynak Telegraph

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.