Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyanın En Meşhur 10 Şehir Meydanı

0 75

Times Meydanı, New York, Amerika Birleşik Devletleri – Dünyanın en ünlü meydanı, Broadway ile Yedinci Cadde’nin kavşağında yer alır ve 42. Batı Caddesi’nden 47.Batı Caddesi’ne kadar uzanır. Her tarafı video ekranları, LED tabelaları ve yanıp sönen ışıklar ile doludur ve en büyük turist merkezlerinden biri olarak bilinir. Işık ve tabelaları her zaman görebilirsiniz fakat buranın asıl güzelliği her tarafın rengârenk olduğu, her tabelanın afili yazılar ile parladığı ve her ekranda bir videonun gösterilmekte olduğu gece vakti ortaya çıkar. Times Meydanı ayrıca her yılbaşı gecesi düzenlenen “Ball Drop” etkinliğiyle de ünlüdür.

En Meşhur Şehir Meydanları Times Square

 

Kızıl Meydan, Moskova, Rusya – Dünyaca bilinen Kızıl Meydan, Moskova’nın merkezinde yer alır.  Aziz Basil Katedrali, Devlet Tarih Müzesi, Lenin’ın Türbesi ve Kremlin gibi dünyaca ünlü yapıların ortasında bulunur. Bunlar Rusya’nın en tanınmış simgesel yapılarıdır ve genellikle turistlerin Moskova’daki ilk duraklarıdır.

Kızıl Meydan

 

Jemaa el Fna, Marakeş, Fas – Marakeş’te seyahatçiler tarafından en çok ziyaret edilen yerdir ve Fas’ın en önemli turistik bölgesidir. Medine’nin kalbindeki bu meydandaki yılan oynatıcılarının, maymun sahiplerinin ve tezgahtarların sayısı gittikçe artmakta. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde meydan öykü anlatan insanlar, sihirbazlar ve geleneksel ilaçlar satan seyyar satıcılar ile dolup taşar. Karanlık çökmeye başlayınca da onlarca yiyecek satan tezgahtarlar da gelir ve kalabalık son seviyeye ulaşır.

marakeş fas

 

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan – Vatikan’da Aziz Petrus Bazilikası’nın tam önünde yer alır. Elipsin merkezinde ise Mısır’dan Roma’ya İmparator Augustus döneminde getirilen Mısır Dikilitaşı duruyor. Meydandan şu anda bulunduğu konuma 1586 yılında taşındı. Orta Çağ boyunca, Dikilitaş üzerindeki yaldızlı topun Sezar’ın küllerini içerdiğine inanılıyordu. Halbuki bu tarihi metal top açıldığında görüldü ki içinde hiçbir şey yokmuş.

vatikan

 

Tiananmen Meydanı, Pekin, Çin – Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanı dünyadaki şehir meydanlarının en büyüğüdür. Sovyet tarzı anıtlar ve hükümet binaları ile çevrilidir. Her gün bayrağın şafakta yükseltilmesi ve gün batımında da indirilmesi şeklinde bir tören gerçekleştirilir. Meydan, 4 Haziran 1989’da yaşanan, askerlerin saldırı tüfekleri ve tanklar ile binlerce silahsız sivili öldürdüğü Tiananmen Meydanı Katliamı nedeniyle dünyaca tanınır hale geldi.

Tiananmen Meydanı

 

İlgili Yazılar
1 250

Trafalgar Meydanı, Londra, İngiltere – Trafalgar Meydanı adını, 1805 yılında Lord Horatio Nelson’ın Napolyon Donanmasını yendiği Trafalgar Savaşı’ndan alır. Meydanın ortasında, üzerinde Nelson’nın Londra’yı izlediği heykeli bulunan uzun boylu, sütun şeklinde bir anıt bulunur. Anıt, dört devasa aslan heykeli ve büyük çeşmeler ile çevrilidir. Yıllar içinde meydan dünya çapında bir ün kazandı ve Londra’ya yapılan her seyahatin önemli bir parçası haline geldi.

Trafalgar Meydanı Londra

 

Piazza del Campo, Siena, İtalya – Kabuk şeklinde inşa edilmiş Piazza del Campo, İtalya’nın kamuya açık tarihi merkezlerinin en önemlisidir. Avrupa’nın en muhteşem Ortaçağ şehir meydanlarından biridir, güzelliği ve mimari bütünlüğüyle dünya çapında bir ün kazanmıştır. Meydanda yılda iki kez binicilerin Piazza etrafında üç tur attıkları bir at yarışı düzenlenir. Yarışın tertiplendiği günlerde zemine kalın bir toprak tabakası atılır.

PiazzadelCampoSiena

 

Plaza de Mayo, Buenos Aires, Arjantin – Plaza de Mayo, Arjantin’e bağımsızlık kazandıran 25 Mayıs 1810 devrimine sahne olmuş tarihi bir mekândır. Zamandan beri Plaza de Mayo, Buenos Aires’teki birçok siyasi olayın odak noktasıdır. Plaza de Mayo’nun merkezinde bulunan Pirámide de Mayo, Buenos Aires’teki en eski ulusal anıttır. Ayrıca meydanın çevresinde Arjantin Devlet Başkanı’nın icrai konağı ve ofisi olan Casa Rosada (Pembe Ev) bulunur.

Buenos Aires

 

Old Town Meydanı, Prag, Çek Cumhuriyeti – Wenceslas Meydanı ve Charles Köprüsü arasında yer alan, Prag’taki Old Town Meydanı yaz aylarında turist ve yerliler ile dolup taşar. Gotik tarzdaki Tyn Katedrali ve barok tarzdaki Aziz Nikolaos Kilisesi gibi çeşitli mimari tarzları bulunduran bu şehir meydanı, Prag’ın dar sokaklarından yorulmuş olan gezginler için bir vaha parçasıdır. Ayrıca burada dünyaca ünlü Astronomik Saat Kulesi’ni de görebilirsiniz.

Prag Şehir Meydanı

 

Zócalo (Constitution Square), Meksiko, Meksika – Meksiko’nun tarihi merkezinin kalbinde bulunan Zocalo dünyanın en büyük meydanlarından biridir. Metropolitan Cathedral, National Palace ve daha bir sürü tarihi binalar ile çevrilidir. Meydanda geniş yer kaplayan devasa bir Meksika bayrağı bulunur ve bu bayrak bir gelenek olarak her gün kaldırılır ve indirilir. Aztek zamanlarından beri bu şehir meydanı Meksikalılar için bir toplanma ve etkinlik yeri olmuştur.

Zocalo Meksika

 

Hazırlayan: Onur Alan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.