Gloucester Katedrali’nde Bulunan ‘Roma’ Paraları ve 500 Yıllık Eşsiz Boncuklar

0 45

Gloucester Katedrali’nde çalışan arkeologlar, az bulunan Janus Bead’e benzeyen insan kalıntıları ve Roma sikkeleri olabilecek bir dizi buluntu ortaya çıkardı.

Buluntular, katedralin yoğun bir dönemi olması gerekçesiyle sonradan yapılan kazı ile ortaya çıkmış ve buluntular yaklaşık 500 yıllık nadir bir Janus Boncuğu ve birkaç parça insan kalıntısı içermektedir.

janus-boncugu

İki sikke şu anda uzmanlar tarafından inceleniyor ve muhtemelen Roma kökenli, sitenin tarihçesi hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Project Pilgrim yöneticisi Anne Cranshaw, “Bulduğumuz şeyden dolayı çok heyecanlıydık” dedi. “Gloucester’ın yoğun geçmişi göz önüne alındığında her zaman bir şeyler bulmamız bekleniyordu. Fakat bulduğumuz eşyalarla bu kadar çok farklı tarihi karışımı bulduğumuza şaşırdık.

2015 yılında bulunan 33 adet Roma parçasına, kazılar sırasında ele geçen birkaç adet de Roma çanak çömlek parçaları da eklenmiştir.

janusun-diger-yuzu

Bayan Cranshaw şunları da ekledi: “Sitenin yüzyıllar boyunca kullanıldığını ve yeniden kullanıldığını bize bildiren, yarım metre arazide 2000 yılı aşkın bir tarihe rastladık.”

Kazının devam etmesiyle birlikte daha çok eser bulmamız bekleniyor” dedi.

Arkeolojik kazı Şubat ayına kadar sürecek ve katedralin avlu ve otoparkının halka açıldığını görecek olan Project Pilgrim’in Ekim ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Katedral, Glevum olarak adlandırılan orijinal Roma kentinin çevresini işaretleyen ikinci yüzyıl taş duvarı alanına oturmaktadır.

kazi-alani

Sınır Arkeolojisi için site yönetimi direktörü Ross Shurety şunları söyledi: “Kazılar zamanında ve bu her ne kadar kazının ilk günlerine denk gelse de Janus’un “tesbih boncuğu” gibi bazı ilginç bulguları keşfettik. “Para uzmanımızdan gelen analiz, başka bir tarih katmanının meraklılarının bulgularını Project Pilgrim’la paylaşmasını sağlayabilir.

Gloucester Katedrali’nde gerçekleşen arkeolojik araştırmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, katedral rehberlerinin en son bulgular ve gelişmeler hakkındaki bilgileri vereceği Salı ve Perşembe günleri saat 1’de, bölgeyi ziyaret edebilirler.

Haber: Ellis Lane

Kaynak: gloucestershirelive

Çeviren: Bünyamin Tan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.