Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Rus Komutan’ın Cenazesi Diplomatik Sorun Oldu

Ardahan’da geçen yıl bulunan Rus ordusu subayı Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin cenazesi iki ülke arasında diplomatik çekişmeye neden oldu.

0 385

Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin mezarı bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkmıştı. 1894’te Ardahan’daki Rus işgali döneminde öldüğü belirlenen Rjepetski’nin üniforma ile gömülmüş cesedin az bozulmuş olması ilgi çekmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Meclis’teki özel sohbetinde bir yıldır Kars Müzesi’nde koruma altında tutulan Yarbay Rjepetski’nin durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, Polonya’nın, vatandaşları olduğu gerekçesiyle cenazenin kendilerine verilmesini istediğini belirten Kurtulmuş, “Rusya da diyor ki, ‘O sırada Polonya yoktu, Sovyetler Birliği vardı, onun için bu bizim vatandaşımızdır’. Rusların teklifi, Ardahan’da bir Hıristiyan köyündeki mezarlığa gömülmesi, kendileri de istemiyor” dedi.

‘Polonya’da ailesi var’

Türkiye’nin bu konudaki tavrına ilişkin ise “Adam Polonyalı, Polonya’da da ailesi var” demekle yetinen Kurtulmuş, “Bu, ülkeler arasında bir sorun olmadan sorun nasıl çözülür, bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU:

İlgili Yazılar

26/04/2017

Ardahan’da bir apartman inşaatının temel kazısı sırasında bulunan tabuttan Rus bir general olduğu düşünülen bir ceset çıktı.

Temel kazısı sırasında üzerinde hac işareti bulunan bir tabutun ortaya çıkması üzerine çalışanlar durumu yetkililere bildirdi.

Kars Müze Müdürlüğü’nden gelen ekipler, tabutta bulunan cesedin bir Rus generaline ait olabileceğini bildirdi. Söz konusu iddiayla ilgili şu açıklama yapıldı: “Yaptığımız incelemede Rusların 1878’den sonra buraya yerleşmesini göz önüne alarak muhtemelen o dönemde yaşamış bir Rus generale ait bir tabut olduğunu tahmin ediyoruz. Tabut içerisinde değerli bir şeye rastlanılmadı. Rus askeri Hıristiyan dinine göre tabut içerisinde gömülü şekilde bulundu.”

Söz konusu tabutun bulunduğu haberi kısa sürede kent çapına yayıldı. Sosyal medya üzerinden yayılan haber üzerine tabutu görmek için yüzlerce kişi inşaat alanına akın etti.

Bu sırada temel kazısında altın ve tarihi eserler bulunduğu söylentisi de çıktı.


Kaynak Diken

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More