3 Bin Yılık Mezarlar Zeng Devletinin Sırlarını Taşıyor

0 42

Arkeologlar, 3000 yıldan fazlasına dayanan 2000’den fazla kalıntı bulunduğunu ve Çin’in Hubei kentinde bulunan bu kalıntıların ilk batı Zhou hanedanlığı sırasındaki Zeng devletinin sırlarını ortaya çıkarabileceğini bildirdiler.

Pazartesi günü yapılan bir sempozyumda kazı ekibi lideri Huang Fengchun, haziran 2012 ve mart 2014 arasında Suizhou şehrinde ki Yejiashan mezarlığında 2 kazı yapıldığını ve bu kazıda 140 mezar ve 7 at çukurunun yanı sıra bol miktarda çanak çömlek, bronz eşya, lake eşya, protoporselen ve yeşim taşına rastlandığını söyledi.

Mezarlık, batı Zhou hanedanlığına bağlı bir devlet olan Zeng devletinin 3 imparatoruna ait olduğuna inanılan küme mezarlardan oluşuyor.

Ye, Yejiashan mezarlığındaki kazının batı Zhou hanedanlığındaki tımar sisteminin araştırmasında büyük bir akademik öneme sahip olduğunu belirtti.

zeng yejiashan

Pekin üniversitesinde arkeolog olan Li Boqian,sonraki kazının Zeng imparatorlarının sırlarını çözebileceğini söyledi.

İlk 2011’de keşfedilen Yejiashan mezarlığı, kültürel mirasın devlet idaresi ile bağlantılı bir yayın kuruluşu olan Çin’in kültürel miras haberi tarafından o yıl ki Çin’in ilk 10 arkeolojik bulguları arasında sayıldı.

En son yapılan kazıda hanedanın ilk boyalı bronzu ve 19 pişirme kabı ve 12 gıda kabının saklı olduğu bir mezar bulundu ki bu mezar bi kral için yapılan standart defin işleminin de üstündeydi.

zeng yejiashan 2

 

Haber: Ebru Ertural

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.