Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

YÜRÜYÜŞE ÇIKAN BİR KİŞİ 3500 YILLIK MISIR MÜHRÜ BULDU

0 25

İsrailli yürüyüşe çıkan bir kişi geçtiğimiz Salı günü tesadüfen, İsrail’in kuzeyindeki Aşağı Galilee’de yer alan tepelerde, 3500 yıllık Mısır mührü buldu.

Karnei Hittin tarihi alanında çocuklarıyla birlikte yürüyüş turu yaptığı sırada Amit Haklai’nın gözüne siyah bazalt kayalıkların ortasında beyaz bir obje çarptı. Yakından baktığında, bir bok böceğinin şeklinde oyulmuş olduğunu ve birkaç hiyeroglif şekliyle kaplı olduğunu farketti. Bulguyu İsrail Antik Eserler Komitesi’ne bildirdi.

antik-skrabe

Mühür daha sonra Kudüs’teki İsrail Müzesi’nde Mısır arkeolojisi kuratörü olan Dr. Daphna Ben-Tor tarafından incelendi. Bulguyu, Galilee bölgesini de içine alan Antik Mısır İmparatorluğu’nda yaygın olarak kullanılan 3500 yıllık bir muska olarak tanımladı.

Dr. Ben-Tor’a göre bu özel mühür, M.Ö. 15.yüzyıl civarında hüküm sürmüş ve Canaan üzerinde idari tahakküm kurmuş olan, Firavun III. Thutmose’a ithaf edilmiştir.

bok-bocegi-muhru

Bok böceği Antik Mısır için kozmolojik anlamlar taşımaktaydı” diyen Dr. Ben-Tor, “Bunun gibi pek çok kutsal bok böceği muskasının İsrail çevresinde bulunması, Bronz Çağı boyunca kültürel, ekonomik ve politik Mısır etkisinin Canaan üzerinde görüldüğünün kanıtıdır” demiştir.

İlgili Yazılar
1 252

Karnei Hittin (Hattin Boynuzları), Yukarı Galilee’deki Hattin ovasına bakan sönmüş bir volkanın ikiz zirveleridir, Selahaddin Eyyubi’nin 1187’de Haçlı ordularını yenilgiye uğrattığı savaş için belirleyici bir evreleme zemini oldu, hemen ardından 200 yılın sonunda İsrail toprağında Haçlı hükmü sürdü.

israilde-misir-muhru

IAA arkeoloğu Yardena Alexander, Tazpit’e “Yüzeyinde insan eliyle yapılmış olduğu bulgusu olmasına rağmen, ki bu kazıma şeklinde değil, hala onu Geç Bronz Çağı’na tarihlenen askeri bir kalenin varlığına bağlayabiliriz. Kale, M.Ö. 13.yüzyıl zamanında yıkılmışken, kalenin kalıntıları, uzun bir süre daha sonra alandaki tabakada bulun birçok molozla karıştı” şeklinde açıklama yaptı.

Amit Haklai, keşfettiği bulgu ve daha da önemlisi onu IAA’ya teslim ettiği için, IAA tarafından resmi bir takdirname aldı.

Çorum’da 3 Bin 600 Yıllık Hitit Mühürü Ele Geçirildi

 

Çeviri: Bünyamin Tan

Kaynak: jewishpress

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.