Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Yunanistan’da Son 65 Yılın En Önemli Keşfi

0 29

Miken Savaşçı Mezarı Pilos’ta Ortaya Çıktı

Yunanistan’ın güneybatı kıyısında 1500 yıl öncesine ait bir mezar bulundu. Arkeologlar mezarın Miken uygarlığında asker olan bir soyluya ait olduğunu tahmin ediyorlar.  Mezarda bulunan yaklaşık 3500 yıllık mücevherler bu keşfi daha da özel kılıyor.

miken mezarı

Mezarda 1400’e yakın obje bulunduğu kayda geçti. Buluntular arasında tunçtan yapılmış vazolar, bardaklar, kaplar, değerli taşlar ve mücevherler bulunuyor. Ayrıca bir adet altın kaplı fildişi kabzalı tunçtan yapılmış bir kılıcın da bulunanlar arasında olduğu söylendi.

MÖ yaklaşık 1500 yılına tarihlenen savaşçı mezarının gömüldüğü alanın hemen yakınında, MÖ 1180 yılında yıkıldığı bilinen Miken dönemine ait büyük bir idari merkez olan Pilos’taki Nestor Sarayı yer alıyor.

İlgili Yazılar
1 254

Yunan KültürBakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,savaşçının Pilos’ta aristokratlardan önde gelen birinin olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Bakanlık, Yunanistan’ın Miken uygarlığına ait son 65 yılın bugüne kadarki en önemli buluntulardan biri olduğunu ifade etti. Bugüne dek sadece kadın mezarlarında mücevher olduğu düşünülmekteydi.

Konu ile ilgili araştırmalar Amerikan Cincinatti Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

 

Kaynak : Archeologieonline.nl

Haber Düzenleme: Rümeysa Cengiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.