Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

YUNANİSTAN’DA ALT PALEOLİTİK ÇAĞ’A AİT YENİ BİR ‘FİL KESİM BÖLGESİ’ KEŞFEDİLDİ

0 6

Alt Paleolitik Çağa ait olan, Marathousa 1 olarak adlandırılan fil kesim bölgesi, Megapolis, Yunanistan’da Tübingen Üniversitesi Paleantropoloji Grubu ve Yunanistan Kültür Bakanlığı Paleantropoloji ve Mağarabilimi Müdürlüğü araştırmacılarından oluşan bir ortak bir grup tarafından keşfedildi.

yunanistan fil kesimhanesi

Araştırmacılar, avcıların eti kemikten ayırmak amacıyla kullandıklarını düşündükleri çeşitli gereçler buldular. Tübingen Üniversitesi İnsan Evrimi ve Paleoortam Merkezi (HEP) üyesi Profesör Katherina Harvati ; “Bu bulgular Megapolis’i Balkanlarda Alt Paleolitik Çağ’da bir filin kesildiğine dair kanıt barındıran tek bölge haline getiriyor.” açıklamasında bulundu.

Kazı esnasında bulunan taşlar
Kazı esnasında bulunan taşlar

 

İlgili Yazılar
1 250

Marathousa 1, Yunanistan’daki en eski arkeolojik bölgelerden birisidir. Bu bölge, insanların Avrupa’ya olan göçlerinde kullandıkları muhtemel rotalardan birisidir ve aynı zamanda Buzul Çağı’nda bitki, hayvan ve insan toplulukları için bir barınma bölgesi olmuştur.

Mikroskop altında görülebilen kemik üzerindeki kesik izleri
Mikroskop altında görülebilen kemik üzerindeki kesik izleri

 

Harvati: “Bölge çok önemli bir coğrafi konuma sahip olmasına rağmen, Klasik Dönemlere ve daha ileriki Alt Paleolitik Dönemlere olan kalıplaşmış odaklanmadan dolayı, Paleantropolojik ve Paleolitik araştırmalar bölgede yetersiz temsil edilmiş durumda; Bunun sonucunda, Yunanistan’da Alt Paleolitik Dönem’e ait çok az bilgi mevcut. Marathousa 1, Bölgedeki eski insanların davranış ve adaptasyonlarını anlamanın yanında, insanların Avrupa’ya yayılış biçimlerini anlamaya yönelik çok büyük bir önem taşıyor.”

 

Haber Düzenleme: Türkü Çebi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.