Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Yunan Medeniyetinin Aynası ‘Atina’

Atina adeta açık hava müzesidir ve bu nedenle özellikle bahar aylarında gezilmesi tavsiye edilir

0 45

Atina, Yunanistan’ın başkentidir ve aynı zamanda en büyük şehridir. Burası eski Yunan medeniyetinin merkezi konumundaydı. Şehir ismini Athena isimli Yunan savaş tanrısından almaktadır ve bu şehrin koruyucusu olduğuna inanılan tanrıdır. Şehir kültürel miras bakımından oldukça zengindir ve her çağda bu önemi korumayı da başarmıştır. Günümüzde turist ve gezginler bu şehre sıklıkla uğramaktadır. Şehir genel anlamda her yaşam tarzına hitap edebilecek bir düzeydedir. Şehrin bünyesinde kişilerin yaşam tarzlarına, bütçelerine ve zevklerine göre pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Şehrin iklim koşulları ülkemizle benzerlik sergiler. Atina adeta açık hava müzesidir ve bu nedenle özellikle bahar aylarında gezilmesi tavsiye edilir.

Antik Atina Medeniyeti Hakkında Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsiniz

Atina demek medeniyet mirası, mitolojik tanrılar, efsane lezzetler, ören yerleri, tarihi ve kültürel dokular ve efsaneler demektir. Bu şehirde çok farklı şeyler bulmak ve oldukça güzel keşifler yapmak mümkündür. Ayrıca bizim mutfağımızla da benzerlik gösteren Yunan mutfağı muhakkak deneyimlenmelidir. Ayrıca Atina demek taverna demektir. Bunun yanı sıra gece hayatında barlar da mevcuttur ve her iki durumda da oldukça eğlenceli zamanlar geçirilebilir. Bu şehirden alışveriş yaparak farklı hediyeler alabilir aynı zamanda tatil zamanlarınıza denk gelen festivaller varsa bunlara da katılabilirsiniz. Eylül ayında oldukça fazla festival vardır ve bir şehri tanımanın yollarından biri de o şehrin festivallerine katılmaktır.

Antik Yunanistan Hakkında Tüm Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlgili Yazılar
1 252

Atina Gezilecek Yerler

Atina’nın gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisi Akropolis’tir. Burası birçok antik kalıntı içermekle birlikte oldukça önem taşıyan bir hisardır. Şehrin üzerinde yüksek bir kayalıkta yer alır ve hemen hemen her yerden görülebilme olasılığı olması işin en eğlenceli taraflarından biridir. Yapı mimari bakımdan da tarihi bakımdan da oldukça önemlidir ve Atina gezisinde mutlaka görülmelidir. Anafiotika Bölgesi, herkesin hayalinde yer alan Yunanistan’ın yaşanabileceği bir bölgedir. Bölgede oldukça fazla sayıda kafe ve restoran vardır. Beyaz taş evler, cıvıl cıvıl kalabalık ve Yunanistan’a özgü lezzetler bu bölgede sizleri beklemektedir.

En önemli meydan olan Syntagma Meydanı, Atina’ya en yüksekten bakabileceğiniz Lykavittos Tepesi, dünyanın en iyi müzelerinden kabul edilen Ulusal Arkeoloji Müzesi, Akropolis Müzesi, şehrin işlek caddesi olan Ermou Caddesi de Atina’da gezilip görülecek yerler arasındadır.Bu şehirde Yunan mitolojisini deneyimlemek, Yunanistan’ın o bilindik havasını solumak ve eğlenceli bir keşif yaşamak kaçınılmazdır.

Dergimizin Hazırladığı Tüm Gezi Rehberlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.