Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Yeni Teknoloji ile 2 Milyon Yıl Öncesine Yolculuk

0 10

Yeni  teknoloji Kuzey Arizona Üniversitesi öğrencilerini 2 milyon yıl öncesine götürüyor.

taş alet
Üniversite koleksiyonunu oluşturan 900 alet şekillerinden bazıları

Taş Devri’ne tarihlenen eski aletler bize antik uygarlığın tarihinde önemli bir pencere açıyor. Kuzey Arizona Üniversitesi’nin taş şekillendirme laboratuarı sayesinde, öğrenciler direkt bu aletlerle çalışmaya başlıyor, yeni teknolojiyi replikalar oluşturmak için kullanıyor.

Taş şekillendirme öğretimi ve araştırma koleksiyonunun küratörü ve öğretim üyesi Francis Smiley, son üç yılı üniversitenin 900’ü aşkın epoksi reçinesinden elde edilen taş alet şekillerinin koleksiyonunu oluşturmak için harcadı.

Taş ile, kalıplandırmak ve farklı şekiller elde etmek için kombine edilen, aşınarak kum boyutunda taneciklere dönüşen,  tortu özelliği olan, magmatik ya da metamorfik kayalar ifade edilmektedir. Şekillendirme süreci taştan taneleri çeşitli aletlerin 3 boyutlu replikalarını oluşturmak için kullanarak, arkeoloji öğrencilerine başka şekilde asla elde edilemeyecek bir uygulamalı araştırma deneyimi sunmuş oluyor.

“Orijinal aletler müzelerde ve öğrencilere neredeyse tamamen erişilmez kılınan özel koleksiyonlarda saklı tutuluyor.” diyen Smiley ekliyor: “Taş şekillendirme süreci, öğrencilere ve araştırmacılara aletlerin eksiksiz, müze kalitesinde replikalarla uygulamalı araştırma deneyimi imkânı veriyor.”

İlgili Yazılar
1 252

Mezun ve hala eğitimini sürdüren öğrenciler,  bu taş şekilleri, araştırmalarını yürütmek, derslerdeki ödevlerini tamamlamak ve insanın teknoloji gelişiminin tarihi hakkında bilgi edinmek için düzenli olarak kullanıyor.

aletleri şekillendirme
Üniversitenin mezun öğrencileri şekillendirme süreci kapsamında taşları oyuyor

Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’dan getirtilen aletler, iki milyon yıl öncesine tarihleniyor. Smiley’in öncelikli hedefi, 13.000 yıl öncesinde Amerika’nın ilk yerleşik halkı olan Clovis halkının kalıntılarının replikasını oluşturmak.

Mohave Çölü’nde antik izler üzerine çalışan mezun öğrencilerden Tim Murphy, taş laboratuarında çalışma deneyiminin ve şekillendirme koleksiyonunun çok değerli olduğunun altını çizerek:  “Aletleri nasıl yapacağınız ve bunun ne kadar zor olduğu üzerine deneyim elde ediyorsunuz, bu da size antik yaşamın ne kadar zorlayıcı olduğu hakkında sabit bir bakış açısı kazandırıyor.”  diyor ve ekliyor: “Burada, bizler tüm dünyada üzerindeki her zaman dilimine ait tüm taş teknolojileri hakkında tecrübe kazanıyoruz. Sadece bununla da kalmıyor, şekillendirilen taşta muhafaza edilen gerçek veriyi de görebiliyoruz. Bu harika bir durum.”

Smiley’in Kuzey Arizona Üniversitesi’nde şekillendirdiği aletler, dünya genelinde müzelerde ve üniversitelerde sergileniyor.

 

Haber Düzenleme: Aylin Akın

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.