Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Yağmalanan Antik Mezar Köylüler Tarafından Ortaya Çıkarıldı

0 15

Çin’in güneybatısında yer alan Sichuan ilinde köylüler tarafından tesadüfen antik bir mezar bulundu.

Lu County’de köylüler arka bahçelerini kazarken pek çok sayıda oyulmuş mezar taşı görünce hayret ettiler. En ağır parçası sekiz yüz libreden daha fazla eden antik mezarlıkta iki yüzden fazla oyulmuş mezar taşı ortaya çıkarıldı. Site bir ölçüde yağmalanmış olabilir fakat arkeologlar mezar taşlarından oyulan içeriklere dayanarak tarihinin Song Hanedanı’na kadar uzandığını belirleyebilmiştir.

‘‘Mezar iyi korunmuş ve Song ahşap mimarisi biçiminde. Mezar kapısı, savaşçılar ve çiçek süslemeleri Song halkının yaşam stilinin gerçek bir yansımasıdır. Mezarın her iki yönü aynı ki bu da mezarın bir çift için inşa edilmiş olabileceğini göstermektedir. Sitenin yağmalandığı göz önünde bulundurulursa mezarda yatanların kimliğinin saptanması oldukça zordur.

cinde-bulunan-mezar

İlgili Yazılar
1 252

Mezar taşlarının parçalarının 200’den fazlası Lu County Müzesi’ne gönderildi. Lu County’de yüz altmıştan fazla mezar kazısı gerçekleştirilmiştir. Bu kazılar arasında oldukça estetik değere sahip pek çok sayıda üstün sanatkârlık işi olan kalıntı bulunmuştur.

Çin’de Neolitik Çağ Tarımının Gelişimi ve Etkileri

Çeviri: Belgin AVŞAR

Kaynak: people

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.