Veriler Teorisi Ve İskandinav Destanlarının Kahramanları


İskandinavyalıların destan kahramanları, savaş kayıtları ve sonsuz macera romanlarından oluşan bin yıllık tarihi kapsar, fakat bunlar hakikaten Vikinglerin yaşamını mı anlatıyor? Pádraig Mac Carron ve Ralph Kenna yazılarını oluştururken karakterler arasındaki ilişkiyi anlamak için istatistiki verileri kullandılar.

Bu destanlar bin yıllık kahramanları içerirken, tekrarlanan karakterler tarihi efsanelere adını yazdırıyordu. Aynı hayali dünyada yaşayan tekrarlanan karakterler İskandinav ya da Yunan mitolojisi gibi eski hikâyelerle sınırlı değil, ayrıca modern komedi türünde ve film sektöründe de popüler şekilde yer almaktadırlar.

Baş kahramanlar arasındaki etkileşimi “gerçek olamayacak kadar güzel” ifadesini keşfederek, araştırmacılar bu hikayeler uydurulmuş mu yoksa gerçek toplumsal olaylara mı dayanıyor zamanı gelince kaynaklara yardımcı olsun diye tekrarlanan karakterlerin verilerini oluşturdular.

“On sekiz öyküden veri topladık, bunlardan beş tanesi yüz tane karakter içeriyordu. Bunlar Njals, Laxdæla, Vatnsdæla, Egils, Skallagrímssonar ve Gísla destanları diyor Pádraig Mac Carron. “Farklı öyküleri birbiriyle karşılaştırmak adına beş tanesini tek tek inceledik. Ayrıca destanları toplu olarak da inceledik ve İskandinav destanlarının yapısına ayrıntılı bir bakış açısı getirebilmek adına 1549 bireysel karakterler verilerinden yararlandık.

“Destanlar tarihsel bir kesinlik taşır mı yoksa kayda geçen sosyal hayat özellikleri gerçek sosyal hayat verileriyle aynı özelliklere sahip değil midir şeklinde diyerek bitirebiliriz”. diyor Ralph Kenna. “Destanlardaki sosyal yapı gerçek mi değil mi kesin olarak bir şey söyleyemememize rağmen, sonuç olarak veriler teorisinin temelinde kayda değer gerçekler olduğunu söyleyebiliriz.”

 

Haber: Hamiyet Helvacı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in