Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Uzayda Desteksiz Yürüyen İlk İnsan Öldü

Hiç bir desteğe bağlı olmadan uzay yürüyüşü yapabilen ilk astronot olan Bruce McCandless hayatını kaybetti

0 64

Hiç bir desteğe bağlı olmadan uzay yürüyüşü yapabilen ilk astronot olan Bruce McCandless hayatını kaybetti. Bruce McCandless NASA’nın ünlü tanıtım fotoğrafında yer alıyordu.

DUVAR – Uzayda hiç bir yere bağlı olmadan serbestçe yürüyen ilk astronot olan  Bruce McCandless 80 yaşında hayatını kaybetti. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan açıklamada, McCandless’ın Perşembe günü Kaliforniya’da yaşamını yitirdiği açıklandı. Ancak, ünlü astronotun ölüm nedeni hakkında bilgi verilmedi.

Bruce McCandless, 1984 yılında uzay mekiği Challenger’ın yaklaşık 100 metre uzağında, sırt roketi ile hiçbir yere bağlı olmadan uzay yürüyüşü yapmıştı.

İlgili Yazılar
1 250

TANITIM FOTOĞRAFINDA O VARDI

NASA’nın internet sayfasında, “ünlü NASA fotoğrafında, uzay mekiğinin yanında uçarken görülen McCandless belki de dünyanın en tanınmış insanlarından biri” ifadesi yer aldı. McCandless’ın okul arkadaşı olan Cumhuriyetçi Senatör John McCain taziye mesajında , “Bruce’un uzayda rahatlıkla süzüldüğünü gösteren bu kült fotoğraf, Amerikalıların insanın sahip olduğu potansiyelin sınırlarının olmadığına inanmalarına neden oldu” dedi.

Eski bir deniz piyadesi olan Bruce McCandless 8 Haziran 1937’de Massachusetts eyaletinin Boston kentinde dünyaya gelmişti. 1966 yılında NASA’ya giren McCandless, 1969 yılında aya insanlı ilk uçuşun gerçekleştirildiği Apollo 11 misyonunda, aya ilk ayak basan astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in merkezle iletişiminin sağlanmasından sorumlu olarak görev yapmıştı.
Apollo 14 misyonunda da görev alan McCandless, ABD’nin uzay istasyonu Skylab’ın yedek ekibinde yer almıştı. Bunun yanı sıra 1990 yılında, diğer galaksiler konusunda araştırmalar yapacak olan uzay teleskobu Hubble’ın yörüngeye yerleştirilmesine katkı sağlamıştı. (Deutsche Welle Türkçe)

Antik Uzaylılar Yazılarımızı Bu Başlıkta Bulabilirsiniz

Kaynak Gazeteduvar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.