Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Türünün İlk Örneği Helenistik Tapınak Keşfedildi

0 20

Pazartesi günü (28.08.2107) yapılan açıklamaya göre Umm Qais’in Levant bölgesinde türünün ilk örneği olan Helenistik döneme ait bir tapınak keşfedildi. Yermük Üniversitesi arkeoloji bölümü başkanı Atef Sheyyab, The Jordan Times gazetesine üniversite bünyesindeki arkeolojik kazı ekibinin Helenistik döneme ait bir tapınak ve su kanalları keşfettiğini söyledi.

Sheyyab, tapınağın Helenistik döneme ait olsa da (M.Ö 332 – M.Ö 63) Roma dönemi, Bizans dönemi ve İslami dönemde de kullanıldığını belirtti. Cellanın önündeki giriş bölümü, sütun tabanlar ve kutsal odadan oluşan bu tapınak Yunan mimarisindeki iki sütunlu sistem (Distyle in Antis) izlenerek inşa edilmiştir. Kazı ekibi, bir zamanlar tapınağın çatısını ayakta tutan birkaç İyon düzeni sütun keşfetti. Ekip, tapınağın tam tarihini belirleyebilmek için çanak çömlek örnekleri topladı. Uzmanlar bu örnekleri, tapınağın planını mavi kâğıda aktarabilmek için de kullanacak.

Sheyyab, ekibin o bölgede yıllar önce keşfedilen diğer kanalların haricinde antik kentin merkezinde bulunan su kanallarını keşfettiğini belirterek Helenistik dönemden kalma kuyular ve Roma dönemine ait tünellerin kentteki hamama doğru çıktığını da ekledi.

Roma Filistin’i M.Ö 63 yılında işgal ettikten sonra Doğu Filistin’de 10 Yunan şehir birliği kuruldu. Bu birliğe Dekapolis adı verildi. Ceraş ve Amman’la birlikte Gadara (şimdiki adıyla Umm Qais) ve Pella da bu birliğin içindeydi.

Ürdün Vadisi ve Taberiye Gölü’ne bakan, Amman’ın 125 km kuzeyindeki Umm Qais siyah bazalt taşlı tiyatro, bazilika ve içinde siyah sarkofajlar bulunduran bir avlu gibi etkileyici antik kalıntılara ev sahipliği yapıyor.

İlgili Yazılar
1 250

Ürdün Turizm Kurulu’nun açıkladığı diğer kalıntılar arasında sıra sütunlu bir ana yol, kenarlarında dükkanlar olan bir yan yol, bir yeraltı anıtmezarı, iki hamam, bir antik çeşme, şehir kapısı ve eski hipodromun belli belirsiz görünen iskeleti var.

ÜRDÜN’ÜN ‘SİYAH ÇÖLÜ’NDE BULUNAN ESKİ YAZITLAR
ÜRDÜN’ÜN KURŞUN KİTAPLARI (KODEKSLERİ) RESTORASYONU VE SAHTECİLİK
ÜRDÜN’DEKİ BEİT RAS KENTİNDE ERKEN ROMA DÖNEMİ’NE AİT MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI

Çeviri: Eylül Özgiray

Kaynak: jordantimes

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.