Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tunç Çağında İnsanlar Evlilik Yüzünden Göç Etmişler

0 46

Çığır açmakta olan bir araştırmaya göre, 1935’te bir mezar höyüğünde keşfedilen Skrydstrup Kızı, ne Danimarka’da doğmuş ne de orada yetiştirilmişti.

Ünlü Bronz Çağı kalıntılarına ait yeni bilgiler, ulusal bir yayın kuruluşu olan DR’nin Historien om Danmark (Danimarkanın Tarihi) adlı büyük bütçeli belgeselinde yayımlanmıştır.

Programda bulunan Danimarka Ulusal Müzesi Profesörü, Karin Margarita Frei: ‘’Bu, Bronz Çağına olan anlayışımızı dünyalar kadar değiştirecek.’’

DR, Frei’ın bu yıl bir bildiri yayımlayacak bir araştırma ekibinin lideri olduğunu belirtmektedir.

Bir diğer muhafaza edilmiş bir beden, Egtved kızının da, 2015 yılında günümüz Danimarkasının toprakları yerine, Güney Almanya’dan geldiği ortaya çıkması, karışıklığa neden olmuştur.

DR, bu durumun Skrydstrup Kızının keşfine olan hayranlığı arttırdığını bildirmektedir.

Egtved Kızı çalışmasını da yöneten ve yayıncıya söylemiş olan Frei: ‘’Sonuç önemli çünkü Egtved kızının garip bir vaka olmadığını göstermektedir. Ve bu örnekte bizlere insanların nasıl Bronz Çağ’da gezindiklerini anlatan kalıplar ortaya çıkmaktadır.’’

Araştırmacılar, Skrydstrup Kızının, muhtemelen Çek Cumhuriyeti, Fransa veya Orta Almanya olduğu tahmin edilen, Danimarka’ya  ‘’birkaç yüz kilometre uzakta olan’’ bir bölgede, 13-14 yaşlarındayken gelmeden önce yaşamış olduğunu bulmuşlardır.

DR raporunda belirtildiği üzere, genç kadın, M.Ö 1300’lü yıllarda 17 yaşındayken ölmeden önce Skydstrup civarında dört yıl boyunca yaşamıştı.

Diş, kemik ve saç kalıntıları, araştırmacılara Egtved kızı gibi önceki keşiflerle mümkün olmayan bir şekilde, Skrydstrup Kızının hayatının nasıl olduğunu bulmalarını sağlamıştır.

İlgili Yazılar
1 250

Frei: “Danimarka’daki mezar yeri, muhtemelen gelmeden önce toplumun elit üyelerinden biri olduğunu; statü işaretine örnek olabilecek, dişleri, genç yaştan itibaren sağlıklı bir şekilde beslendiğini bizlere göstermektedir.’’

Frei, DR’ye, ani uzak mesafe göçünün, kabileleler arasında bir ittifak işaretinin veya düzenlenmiş bir evliliğin işareti olabileceğini bildirmiştir.

Stokholm Üniversitesi arkeoloji profesörü Kristian Kristiansen, DR’ye, araştırmanın sonuçlarının Bronz Çağını anlamada önemli olduğunu söylemiştir.

Kristiansen: “Skrydstrup kızı, Tunç Çağının küreselleşmiş bir çağ olduğunu gösteriyor. Evlilik nedeniyle insanlar güneyden kuzeye doğru taşınmış ve uzun ticaret yolculuklarına başlamışlar. Arkeoloji bunu uzun zamandır göstermekteydi, fakat şimdi doğal bilimlerden de kanıtlarımız var.’’

Frei’ın ve Danimarka Ulusal Müzesinin Bronz Çağı araştırması hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

5 Bin Yıllık Kemik Anadolu Tarihine Işık Tutacak

Fransa’da Şiddet Mağduru 6 Bin Yıllık İskeletler Bulundu

14 yy. Manastır Hastanesi’ne Ait Veba Çukuru Keşfedildi

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: thelocal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.