Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tunç Çağı Mezarlarının ‘özel bölge’ Olduğuna Dair Kanıtlara Ulaşıldı

En yeni mezar çukurun parçalanmasına neden olan toprakla dolmuş

Bulunan en son mezar, açılmadan önce ve açıldıktan sonra fotoğraflandı
0 97

Arkeologlar, Loch Ness yakınlarındaki bir bölgenin Bronz Çağı’ndaki mezarlar için önem taşıdığının kanıtını bulduklarını açıkladı.

Drumnadrochit’taki bir alanda, 2015 yılında sanduka olarak bilinen taşla kaplı ikinci bir 4.000 yıllık mezar bulunmuştu.

İki yıl önce keşfedilen insan kalıntıları barındırıyordu.

En yeni mezar çukurun parçalanmasına neden olan toprakla dolmuştur, ancak tek bir Beaker kabı bulunmuştur.

Arkeologlar, sanduka içerisinde gömülü olan kişinin süslü bir kaba sahip olabileceği görüşünü ileri sürdüler.

İlk mezar, yeni Drumnadrochit Tıp Merkezinin inşası sırasında keşfedildi ve AOC Arkeoloji Grubu tarafından kazıldı.

Bu yılın başlarında, AOC arkeologları, tıp merkezine yakın arazide uygun fiyatlı ve özel konutlar inşa eden Compass Building and Construction Services ve Loch Ness Homes tarafından bölgeye geri çağırıldı.

AOC Arkeoloji Inverness bürosunun operasyon müdürü Mary Peteranna şunları söyledi: “Sitedeki ikinci bir Tunç Çağı kristalinin keşfi, tarih öncesi dönemde bu sitenin cenaze töreni için bir mekan olarak seçildiğini gösteren bir kanıt sağlıyor.”

Avrupa’dan Diğer Arkeoloji Haberleri İçin Bu Başlığımızı Takip Edebilirsiniz

İkinci mezarda bulunan Beaker potu

“Bu sanduka, tıp merkezi sandukası ve ikinci bir gömme çukuru ile birlikte Glen Urquhart’ın tarih öncesi hakkında daha fazla bilgi sağlıyor. Tarihsel olarak, bölgenin haritaları üzerinde gösterilen büyük bir höyük vardı, ancak bu alandaki yüzlerce asfalt çalışmasının bu hatıraları ortadan kaldırdığını düşünebilirsiniz.”

Peteranna şunları da ekledi: “Çalışma sırasında, aslında ya hayatta kalmamış ya da henüz keşfedilmemiş başka bir mezardan çıkarılmış bir kapak taşı bulduk. Dolayısıyla, bu mezarların taş kerevitler veya höyükler tarafından örtülmüş olma ihtimali oldukça uzak görünüyor.”

İlgili Yazılar
1 252

Farklı işaretleri ve geometrik desenleriyle Beaker potları, ok uçları, bileklik ve bakır bıçaklar gibi diğer eserlerle birlikte Bronz Çağı mezar yerlerinde sıklıkla bulunmuştur.

Arkeologlar, yeni Drumnadrochit potasını M.Ö. 2200-1900 yıllarına ait diğer İskoç örneklerine benzer “basit oyma dekorasyonlu” küçük bir Beaker olarak tanımladı.

2015 yılında tıp merkezinde bulunanla benzer, ancak daha süslü bir tasarıma sahip.

Arkeologlar, tıp merkezinde ele geçen Beaker gibi gömülerle ilgili teklif gelmesi durumunda yapılacak olan analizlerin bunu doğrulayacağını söyledi.

Önemli Bronz Çağ bulguları Kuzey İskoçya’da yapılmıştır.

Arkeolog Yazıları ve Haberleri İçin Bu Başlığımızı Takip Edebilirsiniz

Arkeologlar, bu yılın başlarında Drumnadrochit’teki bölgeye geri çağrıldılar

1987’de kemikleri bulunan, arkeologlarca Achavanich’in kısaltmasıyla adlandırılan Ava isimli kadının kalıntılarını içermektedirler.

Geçen yıl bu kadının yüzünün yeniden canlandırılması, Dundee Üniversitesi’nden mezun olan adli tıp sanatçısı Hew Morrison tarafından yapıldı.

Tunç Çağı Üzerine Yazılarımıza ve Haberlere Buradan Ulaşabilirsiniz

Haber: Steven McKenzie

Çeviri: Bünyamin Tan

Kaynak bbc

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.