Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Kitabı

0 14

Wikipedia’dan alınan bilgilere göre listelenmiş tüm zamanların en çok satan kitaplarını sizlerle paylaşacağız. En çok satılan listesi baskı sayısını değil satış sayısını baz alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca aynı kitabın farklı dillere çevrilmiş basımları da dahil edimiştir.

Kitapkategorisinde olmadıkları için çizgiromanlar ve ders kitapları bu listede yer almamaktadır. Ayrıca, İncil , Kuran,  Hinduların kutsal metni olan Gita, Komünist Parti Manifestosu ve Mao Tse-tung’dan Alıntılar derlemesi gibi basımları tüm dünyaya yayılmış olan kitaplar da listede  yoktur çünkü geçen yüzyıllar boyunca bu kitapların kaç adet basıldığına dair  net bir bilgi bulunmamaktadır.

İki Şehrin Hikayesi(A Tale of TwoCities), Charles Dickens– Gelmiş geçmiş en çok satanİki Şehrin Hikayesi, ilk kez 1859’da basıldı ve basıldığıdan beri yaklaşık 200 milyon sattı.

iki şehrin hikaysi

Yüzüklerin Efendisi(The Lord of the Rings), J.R.R. Tolkien – İlk basımı 1954’de olan kitap, 150 milyon satmış bulunmakta. Tolkien, listede iki eseri bulunan tek yazar.  Kitabın ciltler halinde satıldığını da olmuştur orijinal basımdaki gibi çoğunlukla 3 cilt halinde satıldıysa da cilt sayısının 7’ye kadar çıktığı da olmuştur!  Bu 150 milyon satışta bütün hikayenin kopyalarını yer almaktadır.

Yüzüklerin-Efendisi

Küçük Prens (Le Petit Prince, The LittlePrince), Antoine de Saint-Exupery– Kitabın orijinal dili İngilizce değil, Fransızcadır ama kitabın ilk basımı 1943’te İngilizce olarak gerçekleşmiştir. Basıldığı tarihten beri 140 milyon sattı.

küçük prens

On Küçük Zenci (AndThenThereWereNone) , Agatha Christie – Agatha Christie listedeki ilk kadın yazardır. Bu başyapıtı ilk kez 1939’da basıldı ve o tarihten veri yaklaşık 100 milyon sattı.

on küçük zenci

Kızıl Köşkün Rüyası(Hong Lou Meng, Dream of the Red Chamber), Cao Xueqin– Listedeki en eski kitap olup 1791 yılında basıldı ve o zamandan beri 100 milyon sattı. Listede ilk basımı İngilizce olmayan tek kitaptır. Çince olarak basılmıştır.

İlgili Yazılar
1 252

kızıl köşkün rüyası

Hobbit (The Hobbit), J.R.R. Tolkien – 1937’de basıldığından bu yana 100 milyon sattı. Listedeki diğer kitabıyla aynı başarıyı yakalayamasa da, oldukça iyi bir sırada yer almaktadır.

hobbit_cover

Aslan, Cadı ve Dolap (The Lion, the Witch and the Wardrobe), C.S. Lewis – 1950’de basıldığından bu yana 85 milyon sattı.

aslan cadı ve dolap

Ayişe (She: A History of Adventure) , H. Rider Haggard – 1887’den beri 83 milyon sattı.

ayise

Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code), Dan Brown –  Olağanüstü başarı yakalaşmış olan Dan Brown’un bu kitabı göz alıcı bir eserdir. 2003 yılında basılmış olan bu kitap şimdiden 80 milyon satmış durumda!

da vinci şifresi

Düşün ve Zengin Ol( Think and Grow Rich), Napoleon Hill– 1937’de basıldığından beri 70 milyon sattı.

düşün ve zengin ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.