Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Trol avcılığı tarihi eserleri yok ediyor

0 5

Kültür ve Turizm Bakanlığı sualtı kültür varlıklarının korunmasına yönelik İzmir Urla’da çalıştay düzenledi. Sualtı kültür varlıklarına trol balıkçılığının ve günübirlik tur yapan tekne çapalarının büyük zarar verdiği tespiti yapıldı.

trol avcılığı

İlgili Yazılar
1 252

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlıkları yürütülen ‘Kültür Strateji Belgesi’nin altyapısının oluşturulmasına katkıda bulunmak üzere ‘Sualtında Bulunan Kültür Varlıkları ve Korunması’ çalıştayı gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Mustafa Koç Deniz Araştırma Merkezi’ndeki çalıştaya sualtı arkeologlarının yanı sıra müze müdürleri, bilim insanları ve sivil toplum örgütleri katıldı. Hazırlanacak rapor bakanlığın bundan sonraki uygulamaları, yönetmelikleri için alt yapı oluşturacak. Çalıştay kapsamında ülkemizde ve dünyada sualtı arkeolojisi, sualtı kültür varlıklarının korunması, yasal koruma düzenlemeleri, dünya çapındaki uygulama örnekleri konuşuldu. Ülkemizde koruma modelinin sadece dalış yasağı olduğuna dikkat çekilerek sadece bu yöntemle kaçak dalışların önlenemediği belirtildi. Bu nedenle bazı bölgelerde arkeopark oluşturulması, böylelikle dalışların kontrol altına alınabileceği, özellikle Bodrum Yassıada’da oluşturulacak parkın dalış turizmi için örnek olabileceği kaydedildi.

ÇAPALAR ZARAR VERİYOR

Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, özellikle Akdeniz’de günübirlik tekne turlarının batıkların bulunduğu koylara demir attıklarını, demir çapaların batıklara ve sualtındaki kültür varlıklarına büyük zarar verdiğini ileri sürdü. Demirel, batıkların bulunduğu bölgelerin kapatılması gerektiğini ya da koylara demir atmadan teknelerini bağlayabilecekleri şamandıralar yerleştirilmesini önerdi. Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Hakan Öniz ise trol ve gırgır balıkçılığının da sualtı kültür varlıklarını tahrip ettiğini söyledi. Sualtını demir araçlarla tararken tüm arkeolojik eserlerin parçalandığını anlatan Öniz, balıkçıların bilinçlendirilmesi gerektiğini ve batıkların bulunduğu bölgelerde balıkçılığa izin verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

ARKEOLOJİYE 36 MİLYON LİRA

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Melik Ayaz, çalıştay boyunca yapılan eleştirileri ve önerileri dikkate alacaklarını belirterek bunları bir rapor halinde bakanlığa ileteceklerini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen yıl arkeolojik araştırmalara 36 milyon lira destek verdiğini anlatan Ayaz, bu desteğin her yıl artarak devam ettiğini, karada olduğu gibi denizlerimizdeki kültür varlıklarının açığa çıkarılması ve korunması için de mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.