Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tomografi Sonucu 2000 Yıllık Mumyanın Kanserden Öldüğünü Gösterdi

Doktorlar, geçtiğimiz birkaç yılda medikal teknolojide atılan devasa adımlar sayesinde mumyanın (hayatı boyunca) sahip olduğu tümörün kesin türünü belirleyebildiler.

0 197

New York’taki Crouse Hospital’de hayrete düşen bir doktor ekibi, 2000 yıllık bir mumyayı inceleme ve muayene etme gibi ender bir şansa sahip oldular. Muhteşem bir şekilde korunmuş Antik Yunan mumyasını muayene etmek nasıl hissettirir? Hastane personeli bunu hayatlarının şansı olarak tanımlıyor.

Yaklaşık 2000 yıllık ve Mısır’dan bir mumya

Oldukça Sıradışı Bir ‘’Hasta’’

2000 yıllık bir Mısır mumyası olan Hen isimli oldukça sıra dışı bir hasta, 10 Aralık Pazar günü hakkında daha fazla bilgi edinme amacıyla regüler CT taraması için New York Syracuse’daki Crouse Hospital’a nakledildi. Orada çalışan doktorlar ve hemşireler gözlerine inanamadı. ‘’Dr. Mark Levinsohn’un International Business Times’a anlattığına göre: ‘’Alt bacağının iki kemiğinin birisi olan Fibula’sında tümörü vardı. Tümör, kötü huylu ve oldukça ender görünen bir türdü. Yani burada ender bir durum ve tümör vardı ve bu da bizim oldukça ilgimizi çekti.’’ dedi.

Tüm Dünyadan Mumya Haberlerine Ulaşmak İçin Tıklayınız

Mumya 320 dedektör CT tarayıcıyla incelendi

CT Taraması Kanser Türünü Ortaya Çıkardı

Doktorlar, geçtiğimiz birkaç yılda medikal teknolojide atılan devasa adımlar sayesinde mumyanın (hayatı boyunca) sahip olduğu tümörün kesin türünü belirleyebildiler. Sadece on bir yıl önce, mumya taramadan geçirilmişti ancak o zamanda daha az gelişmiş olan CT taraması ve biyopsi aletleri, en sonunda mumyalanmış bireyi öldüren kanser türünü teşhis etmemişlerdi. Levinsohn: ‘’O zamandan beri, geçen on yıl, ekipmanları geliştirdiler. O zaman 16 detektör tarayıcı olan şey şimdi 320 detektör tarayıcı ve günümüzde tüm bu ek bilgi cesedi incelediğimizde elde edildi.’’ açıklamasında bulundu.

Amerika’dan Arkeoloji Haberleri İçin Tıklayınız

İlgili Yazılar
1 252
Daha detaylı CT taraması, mumyalanmış bireyin fibulasında bir tümör olduğunu ortaya çıkardı.

Mumyaların İncelenmesinde Rol Modern Teknoloji

Kingtutone raporlarına göre, günümüzde x-ray analizi, CT taraması ve DNA testleri büyük ölçüde geliştiği için bilim adamları mumyaları on yıl öncekinden farklı bir şekilde inceleyebilirler. Mumyayı fiziki olarak açma zamanları geçmişte kaldı ve günümüzde çalışmanın çoğu teknolojideki gelişmeler aracılığıyla yapılmaktadır. Yeni teknolojik gelişmeler araştırmacılara, dijital olarak katmanları kaldırmalarına olanak sağlıyor, böylece, bize herhangi bir kanıtı kaybetmeden koruma sürecinin bir görünümünü sunuyor. Faydaları şaşırtıcı. Medikal bilgi hemencecik saptanabiliyor, mumyayı keşfetmek sadece birkaç dakika sürüyor ve dijital kayıtlar detaylı incelemeler için kayıt altına alınabiliyor.

Özellikle CT taraması, bilim insanlarına cesetlerin özünü bozmadan incelemelerine ve durumları 2000 yıl önce olduğu gibi görmelerine olanak sağlıyor. Katmanlarda mumyaların fotoğraflarını çekerek, organlar gibi yumuşak doku, günümüzde dokunmadan ve değiştirilmeden görülebilir. Birçok dijital resim cesedi üç boyutlu olarak yeniden yaratarak biraya getirildi. Bu sargının içinde ne olduğunu açıkça görebilmeyi sağlar ve her şeyi binlerce yıl önceki gibi gösterir.

Bu günlerde teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, kemikler ve dişler hala bir mumyanın hayatını deşifre etmede önemli bir faktördür. Kemikler ve dişler sayesinde, bir bireyin yaşı ve ölüm nedeni tahmin edilebilir. Kingtutone raporlarına göre, daha genç mumyalar eklemler olan kemik yerlerindeki katmanlar ve kemiklerdeki büyüme dolayısıyla daha kolayca saptanabilirler. Katmanlar, hepsi bir araya geldiğinde 25 yaşına kadar cesedin yaşını belirlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kemikler yaşamın kalitesini ve mumyanın hayatı boyunca belli hastalıkları ve sakatlıkları ortaya çıkarır.

Buz Adam Ötzi’nin Soyundan Gelen İnsanlar Bulundu

Spectrum News’un bildirdiğine göre Hen, ilk olarak Robert Hubbard tarafından 1894’te Mısır’dan New York’taki Cazenovia Library and Museum’ getirilmiş ve yakında o arada yattığı yerdeki kontrollü atmosfer çevresine geri döndürülecek.

Tüm Dünyadan Güncel Arkeoloji Haberleri İçin Bu Başlığı Takip Edebilirsiniz

Çeviren: Esra Demirezen

Kaynak Ancient-Origins

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.