Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tek Parça Halde Kilden Yapılmış 2 Bin Yıllık Oyuncak Bulundu

0 26

Japonya’nın Osaka Prefecture eyaletindeki IBARAKA’da – Orta Yayoi Çömlekçilik Kültürü Dönemi’nden (300 M.Ö.-M.S. 300) kalma ay yüzü şeklindeki bir kil oyuncak eyaletteki türünün ilk keşfi olan buradaki arkeolojik sit alanına son derece yakın bir konumda ortaya çıkarıldı.

Nadiren el değmemiş bir şekilde bulunan büyüleyici oyuncağın Kori harabelerinde ortaya çıkarıldığı Osaka Kültür Mirası Merkezi tarafından 26 Ocak’ta bildirildi.

Haziran 2016’da başlayan Kori ve Heka harabelerindeki kazılar sırasında Ibaraki eğitim kurulu üyelerini içeren bir ekip oyuncağın toprak içinde saklandığı yaklaşık 140 adet “hokei shukobo” ya da diğer bir deyişle dikdörtgen biçiminde höyükler keşfettiler.

Keskin kesimli bir biçimde gözleri ve burnu olan özenle işlenmiş eser 5,9 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Düztabanlı silindir şeklindeki bir heykel gövdesi üzerinde duran yuvarlak kafasında kulak delikleri bile vardı.

Jasper taşından yapılmış gibi gözüken silindir şeklindeki bu üç antik “kuda dama” boncukları da bulundu.

İlgili Yazılar
1 254

Yaklaşık 18 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde oyuklarla çevrelenmiş höyüklerin en büyüğü neredeyse 220 metrekareydi. Bu alanda büyük çapta bir köyün olduğuna inanılıyordu.

Arkeolojik sit alanına 29 Ocak saat 13.00’da kısa bir gezi yapıldı.

Çocuklar İçin Yapılmış 4000 Yıllık Çıngırak Bulundu

Çeviri: Belgin AVŞAR

Kaynak: asahi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.