Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Taş Devrine Ait 5000 Yıllık Şömine Tabanı Bulundu

0 7

Wonastow Road’daki barınma ve sanayi alanındaki gelişmeleri inceleyen arkeologlar, buz dönemi sonrasına ait devasa bir gölün içinde ve etrafında bulunan tarih öncesi döneme ve Roma dönemine ait kalıntıları kayda geçirmeye devam ediyor. Bu gölün bir zamanlar Monmouth şehrinin tamamını kapladığına inanılıyor.

Cilalı Taş Devrine ait bu parça, yakında inşası bitecek olan büyük Siltbuster binasının zemin çalışmaları sırasında keşfedildi.

Arkeologlar kalıntıları tamamen çıkarıp “kayıt altına alana kadar” zemindeki çalışmaları durduruldu.

Şömine tabanı, uzun süredir bu eski gölün kıyısında olabilir. Ayrıca içinde hayvan kemiklerine ve kömüre de rastlandı. Bu maddelerin içinde, İskoçya Üniversitesi Çevre Araştırma Merkezine göre milat kabul edilen 1950 yılından 4882 yıl öncesine ya da diğer bir deyişle MÖ 2932 yılına dayanan radyo karbon olduğu görüldü.

İlgili Yazılar
1 250

Geçen sene, yine aynı gölün kıyısında bu şömine tabanının bulunduğu yerin yaklaşık 200 metre uzağında, Cilalı Taş Devrinden kalma bir tekneye ait (MÖ 3210) olduğu düşünülen işlenmiş ahşap parçaları bulunmuştu. Bu iki önemli keşfin benzer dönemlere ait olduğu ortaya çıktı.

Birleşik Krallıkta bir inşaat şirketi olan Barratt Homes’un gölden çok da uzak olmayan inşaat alanlarından birinde, MÖ 2231 yılına ait (1951 yılından 4,181 yıl önce), Cilalı Taş Devrinden kalma ve yine bu alanın hemen yakınında iki tane MÖ 468 ve MÖ 502 yılından kalma Geç Tunç Çağı/ İlk Demir Çağı’na ait ahşap parçaları çıktı.

Monmouth Arkeoloji Derneği altında çalışan Monmouth Arkeoloji’nin çalışmaları, imar hukuku (planninglaw) adı altında Barratt Homes UK ve David Wilson Homes UK şirketleri tarafından finans ediliyor ve Siltbuster Limited Şirketine ait alanda çalışmalarını sürdürüyor.

Çeviri: Sinem Ayan

Kaynak: monmouthshirebeacon

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.