Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tarihöncesine İlişkin Oyma Esere Spreyle Duvar Yazısı

0 56

Federal savcılar 23 Ekim 2015 günü, Orta California’da bir adamın patronundan intikam almak için ulusal bir ormandaki tarihöncesine ait bir Kanada koyunu kaya oymasının üzerine sprey boya ile duvar yazısı yazmakla suçlandığını açıkladı.

sprey boya

 

A.B.D. Orman Hizmetleri arkeologları Bakersfield’ın doğusundaki dağlardaki Sequoia Ulusal Ormanında kayalık bir çıkıntı olan Tavşan Adası üzerinde spreylenmiş siyah bir madde buldular. Alan bir zamanlar Tubatulabal Kızılderililerinin yurduydu.

Duvar yazıları insanları seks yapmak için telefon etmeye davet eden kayaların üzerine spreylenmiş bir telefon numarasını da içinde bulunduruyordu. A.B.D. Orman Hizmetlerinden Özel Ajan Brian Adams tarafından hazırlanan tutuklama emrine göre araştırmacılar kendilerini Bakersfield’daki bir iş yerine ve 58 yaşındaki huysuz çalışanı Christopher James Harp’a götüren numarayı tuşladılar.  Adams, Harp’ın duvar yazılarını itiraf ettiğini söyledi.

100 metre boyunca uzanan duvar yazıları içinde edebe aykırı resimler de vardı. Duvar yazıları büyük bir kayanın yüzündeki bir Kanada koyununun tarihöncesine ilişkin mağara resimlerini tahrip etmişti. Araştırmacılar daha sonra kalın, siyah spreyin bir asfalt kaplama kutusundan çıktığını buldular.

İlgili Yazılar
1 250

Mahkeme belgelerine göre Harp o zaman sarhoş olduğunu ve  kayaların arkeolojik değere sahip olduğunu bilmediğini ekleyerek araştırmacılara “kendisiyle bir çocukmuş gibi konuşan” patronundan intikam almak istediğini anlattı.

Harp suçlamalardan biri olan kamusal alanı tahrif etmek suçundan beraat etti. Mahkeme kayıtları Harp’ın madde istismarı ve zihinsel sağlık tedavisi amaçlı bir tesise yerleştirildiğini gösteriyor. A.B.D. Savcılığının Sacramento’daki ofisi eğer mahkum edilirse, Harp’in 10 yıl hapis ve 250.000 $ para cezası alabileceğini söylüyor.

Suçlama ile ilgili görüşlerini almak için Harp ya da avukatı JanetBateman’a henüz ulaşılamamıştır.

 

Haber Düzenleme: Temel Ersoy

Kaynak: The Associated Press

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.