Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tarih Öncesine Ait Denizlerde de Durum Aynıydı: “Büyük Balık Küçük Balığı Yutar”

0 12

Büyük olan daha avantajlıdır – en azından tarih öncesi dönemlerde durum böyleydi. Toronto Mississauga Üniversitesi profesörü Marc Laflamme’nin de dahil olduğu bir NASA araştırma  ekibi, tarih öncesine ait bazı organizmaların neden büyüyerek evrimleştiğinin açıklanmasına yardımcı oldu.

Kimya ve Fizik Bölümü yardımcı doçenti Laflamme ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün NASA Astrobiyoloji Departmanı’ndan meslektaşları, büyüklüğün en eski çok hücreli yaşam formlarına bariz bir avantaj sağladığını öne sürdüler.

NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nün araştırmasının dünya yaşamının kökeni ve dünya dışı yaşamın olasılığı gibi konuları da kapsaması için çalışmasını sürdüren multinasyonel grup, yaklaşık 580 milyon yıl önce açık denizlerde oluşan okyanus akıntılarını tekrar canlandırarak daha iyi anlamak adına kanopi akım modellemesini kullandı.

Üç boyutlu modelleme, Pre-Kambriyen dönemindeki denizlerde besin için rekabet eden bakteri ve çok hücreli organizma topluluklarının ne kadar yoğun olduğunun gösterilmesine katkı sağladı.

”Günümüzde Biyoloji” adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre,  Ediakara faunası olarak bilinen ilkel çok hücreli organizmalar deniz tabanlarının yukarı kısımlarında oluşan bol miktarda besin taşıyan akıntılara ulaşabilmek için daha büyük boyutlara ulaştılar.

Yaklaşık bir metre kadar uzayan bu yaprak-şekilli esrarengiz yaşam formları, boyut olarak büyük çok hücreli canlı yaşamının ilk örnekleri arasında düşünülmektedir.

İlgili Yazılar
1 252

Ediakara faunasının ilk hayvan soyu olup olmadığı veya tamamen nesli tükenmiş çok hücreli bir canlı grubunu temsil edip etmediği hala gizemini korumaktadır ve Laflamme için gündemde olan bir araştırma konusudur.

Laflamme ve meslektaşlarına göre, Ediakara faunası yüksek miktarda besin tüketebiliyordu ve bu da karşılığında artan büyüklükle ilişkili yüksek eneri maliyetinin karşılanmasına yardımcı oluyordu. Araştırma ayrıca, büyük Ediakara faunasının okyanus akıntılarını çevreleyen akımı değiştirdiğini ve böylece daha çok gelişmeye ortam hazırlandığını ortaya koymuştur.

Laflamme, araştırma sonuçlarının nispeten büyük çok hücreli organizmaların daha küçük ancak daha etkili bakteri tabakalarıyla nasıl rekabet edebildiğini gözler önüne serebileceğini söyledi.

”Bilim ilk çok hücreli yaşam formlarının nasıl ve niçin boyut olarak büyüdüğünü açıklarken hep zorlanmıştır.” diye ekleyen Laflamme sözlerini şu şekilde noktaladı:

”Bu araştırma, dünyayı mikroskobik canlıların yönettiği günden, dünyaya hayvanların ve bitkilerin hakim olduğu bu günlere nasıl geldiğimize dair ipuçları verecektir. Araştırmamızda kullanılan yeni yöntemler ayrıca, Kambriyen döneminde daha gelişmiş hayvanların hızla ortaya çıktığı esnada çok hücreli hayatın hala nasıl ayakta kaldığı ile ilgili bilgiler edinmemize katkıda bulunabilir.”

 

Haber: Rafet Koca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.