Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Suudi Arabistan’da Yaşamış Olan İlk Dinozorlar Tespit Edildi!

0 49

Dinozor fosilleri Arabistan Yarımadası’nda oldukça nadir görülmektedir. Uppsala Üniversitesi, Victoria Üniversitesi, Monash Üniversitesi ve Suudi Jeoloji Araştırmaları’ndan oluşan uluslararası bilimsel bir ekip, Suudi Arabistan’daki dinozorlara ait ilk kayıtları şimdilerde açığa çıkardılar.

Bugünlerde kuru bir çöl olan yer, zamanında antik dönem deniz sürüngenlerine ve dinozorlarına ait kemik ve diş parçalarının gelişi güzel bulunduğu bir sahildi.

Devasa “Brontosaurus benzeri” bir dinozor çeşidi olan sauropod’un kuyruğundan bir dizi omur ile birlikte etçil theropod’u (bir dinozor türü) temsil eden bazı dökülmüş dişler, Suudi Arabistan’da ilk defa resmi kayıtlara geçen dinozor fosilleridir. Söz konusu fosiller, Kızıl Deniz’in kıyıları boyunca uzanan krallıkların kuzeybatı bölümünde bulunmuştur.

suudi dinozor 2
İlk defa devasa titanosaurid sauropod olarak tanımlanan ve Suudi Arabistan’da oldukça nadir görülen kuyruk omurlarından biri. Bu dinozorun boyu yaşadığı dönemde muhtemelen 20 metreyi geçmekteydi.

 

Kalıntılar, Cidde’deki Suudi Jeoloji Araştırmaları’nın gözetimi altında, bilimsel bir ekibin sürdürdüğü kazılar esnasında keşfedilmiştir.

Bu dinozor buluntuları ile ilgili son zamanlarda Suudi Arabistan, Avustralya ve İsviçre’den araştırmacıların katılımları ile ortaklaşa yazılan makale, PLOS ONE adlı bilimsel dergide yayınlanmıştır.

Çalışmanın başında bulunan ve İsviçre’deki Uppsala Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Dr. Benjamin Kear’in söylediğine göre: “Arap Yarımadası’nda çok nadir görülen dinozor fosilleri ile çok fazla parçalara ayrılmış az miktardaki kemikler henüz bu kadar belgelenmiştir.”

İlgili Yazılar
1 250

Dr. Kear sözlerine şu şekilde devam etmiştir: “Bu keşif hem bulunduğu yer bakımından, hem de bizim bu buluntuları tam anlamıyla tanımlayabilmemiz açısından önem taşımaktadır. Nitekim, bunlar Arap Yarımadası’ndan bildirilen, cinsine göre tanımlanabilen ilk dinozorlardır.”

Avustralya’daki Victoria Üniversitesi’nden Dr. Tom Rich’in söylediklerine göre: “Arap Yarımadası’nda ve Akdeniz’in doğu bölümünde dinozor kalıntıları, Dinozorlar Çağı boyunca akarsularda ve nehirlerde tortul kayaçların birikmesinden ötürü ender olarak rastlanır.”

Dinozorların hayatta oldukları dönemde Arap kara parçası büyük ölçüde sular altındaydı ve bu hali ile Afrika kıtasının kuzeybatı kıyı kenarları şekillendiriyordu.

Adaffa Theropod Dişi: Bu tek parça diş buluntusu, Arap Yarımadası’ndan bulunan, tanımlanabilmiş ilk etçil theropod dinozor türüdür. Bu örnek gibi, Abelisaurid olarak adlandırılan bir dinozor türü de Kuzey Afrika’daki antik Gondwanan’da, Madagascar’da ve Güney Amerika’da bulunmuştur.
Adaffa Theropod Dişi: Bu tek parça diş buluntusu, Arap Yarımadası’ndan bulunan, tanımlanabilmiş ilk etçil theropod dinozor türüdür. Bu örnek gibi, Abelisaurid olarak adlandırılan bir dinozor türü de Kuzey Afrika’daki antik Gondwanan’da, Madagascar’da ve Güney Amerika’da bulunmuştur.

Dr. Rich’in söylediğine göre, “Bulunması en zor olan fosil ilk bulunan fosildir. Onların tam olarak hangi bölgede olduklarını ve hangi koşullar altında bulunduklarını bilmek fosillerin daha fazla sayıda ve özellikle daha kolay bulunabilir hale gelmesini sağlamaktadır.”

Bu diş ve kemikler yaklaşık 72 milyon yaşındadır.

Dinozorların iki türü tanımlanmıştı ki onlar da; yaklaşık sadece 6 metre uzunluğunda olan Tyrannosaurus ile uzaktan akraba olan iki ayaklı etçil abelisaurid ve belki de 20 metre uzunluğuna kadar çıkan otçul titanosaur’dur.

Benzer dinozorlar Kuzey Afrika’da, Madagascar’da ve Güney Amerika kadar uzaklarda dahi bulunmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.