Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Stonehenge Yakınlarında 5,600 Yıllık Dini Bir Merkez Keşfedildi

0 4

Merkez, Stonehenge taşlarının dikilmesinden bin yılı aşkın bir süre önce inşa edilmişti.

İngiltere’nin en ünlü tarih öncesi tapınağı Stonehenge yakınlarında büyük,  dini ve tören kompleksi keşfedildi.

Yaklaşık 5.650 yıl önce, Stonehenge taşlarından bin yılı aşkın bir süre öncesinde dikilmiş, inşa edilen 200 m çaplı kompleks, Stonehenge bölgesinde yüzyılı aşkın bir sürede keşfedilen ilk büyük Neolitik anıttır.

Wiltshire merkezli Wessex Arkeoloji Komitesi arkeologları şu ana kadar belki de anıtın dış kısmının %17’sini temsil eden, 100 metre uzunluğunda bir çukur kazmışlardır. Bu kazı ise merkezde yürütülen bazı dini gelenekleri anlamalarını sağlamıştır.
Cenaze törenleri ya da diğer dini törenlere içerisinde büyük miktarlarda sığır eti olan şölenler ve seramik kaselerin kullanımı ve kasıtlı olarak kırılmaları da dahil olmuş olabilir. Daha sonra kaselerin kırılan bazı parçaları ile sığır kemikleri, kompleksin çoklu girişlerinin yanındaki çukurların uç kısımlarına yerleştirilirdi. Bazı çukurlar ise muhtemelen yakınlardaki uzun tepecikli mezarlar gibi diğer anıt mezarlardan tekrar alınarak biriktirilen insan kafatası parçaları dini törenler için depo olarak kullanılırdı.

Windmill Hill’de, Stonehenge yakınlarında keşfedilen kompleksin bir benzeri olabilecek geçidin yeniden yapılandırılması Historic England Archive/JudithDobie
Windmill Hill’de, Stonehenge yakınlarında keşfedilen kompleksin bir benzeri olabilecek geçidin yeniden yapılandırılması Historic England Archive/JudithDobie

Dini bayramlar sırasında, her kase 6 litre sıvıyı veya et suyu gibi kısmen sıvı sayılabilecek olanları kaldırabilirdi.  Şu ana kadar da, her biri kasıtlı olarak kırılmış on beş kase kalıntısı bulunmuş olup bununla birlikte muhtemelen sayısı iki yüzden de fazla olan bu kaseler, kesilen sığırların kemikleri ile birlikte asıl olarak bu çukurlarda yer almıştır.

İlgili Yazılar
1 250

Sığırların ve kaselerin yalnızca dini ziyafetlere yönelik olarak değil aynı zamanda tanrılar uğruna kesilmiş ve kırılmış olabilmeleri mümkündür.

Sığır kemikleri, kırık kase parçaları ve insana ait materyaller özenle seçilmişlerdir. Dini törenler için kullanılan depolardaki sığırlar, bacak kemikleri ile tanıtılırken; insanlar ise kafatasları ile tanıtılmışlardır. Kırılan kaselerin parçaları ise yalnızca daha ince görünümlü olarak bazen de süslenmiş kenarlıklar ve üst kısımları ile sunulurdu.

Geçit, üçüncü en eski Stonehenge’de bulunan anıtlardan biridir.
stonehengea-arkeoloji
Yalnızca eski Neolitik uzun tepecikleri, ve Neolitik dönem öncesindeki totem direği şeklinde olanları bile, daha eskidir. Stonehenge’in ana evresi, geçidin inşası yapıldıktan sonra yani yaklaşık 1500 yıl önce inşa edilmiştir. Ancak, yeni keşfedilen bu anıt, halk tarafından binyıllardır saygı görüyor gibi duruyor. Gerçekten de öyle,  yakın zamanda yapılan arkeolojik kazılardan, anıt inşa edildikten yaklaşık 1900 yıl sonra, geçit çukuruna dini törenler amaçlı gömülmüş çanaklar çıkartılmıştır.

Stonehenge’in Taşlarının Nasıl Taşındığı Bulundu

 

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: independent

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.