Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

‘Sonunda Bir Yanlıştan Geri Dönüldü’: Eski Atanın Kalıntılarını Gömüyorlar

0 21

200’den fazla insan, cumartesi gününün erken saatlerinde Columbia Platosunun yükseklerdeki çölünde, Antik Adam’ın 9000 yıllık kalıntılarını Columbia Nehrine uzak olmayan, gizli bir konuma geri göndermesi, onu sonsuzluğa uğurlamak üzere toplandı.

Umatilla Hint Rezervasyonu’nun Konfederasyon Kabileleri’nin iletişim direktörü olan Chuck Sams, Kennewick Man denilen eski bir atanın kalıntılarını almak ve kendi ülkelerine göndermek amacıyla 20 yıl boyunca savaşmış olanlar için sonlanma ve katarsiyet duygusu yaşadığını belirtti.

Sams: ‘’Ayrıca, Antik Adamın yeniden gömülüşünü göremeden ölenlerin hatırlanmasından üzüntü duyulduğu gibi, yirmi yıl sürmüş mahkeme savaşları ve bilimsel araştırmalardan sonra onun tekrardan gidişinin görülmesi ile de bir başarı hissi vardı.’’

Kennewick Man’in Columbia Platosu kabilelerinin atası olmadığını savunan bilim adamlarının söylediklerinin doğru olmadığı kanıtlanmış ve Antik Adam’ın kalıntılarının geri dönüşü için Sams: “Hepimizin söylediklerini doğruladı veKennewick Man bizden biri olmuştur.” demiştir.

1996’da Columbia Nehri kıyılarında bulunan kalıntılardan yola çıkılarak sözde Kennewick Man’in kafasının yeniden yapılandırılması

Sams, devletin tarihi koruma görevlisi, Ummatila, Yakama Nation, Nez Perce Kabilesi, Colville Rezervasyon Konfederasyonundaki Kabileler ve Kızılderililerin Wanapum Kabilesinden gelen tarihi koruma görevlileri ile bir araya geldiğinde, Cuma günü Seattle Burke Müzesinde kemik ve DNA numuneleri içeren düzinelerce şişeyi incelemek için orada bulunmuştur.

Sams, Antik Adam’ın sağ kalçasına nüfuz etmiş bir mermi noktası olduğunu da belirtmiştir.

İlgili Yazılar
1 254

Sams, daha sonra kabilelerin dini liderleri eşyalarını toplayıp karavan yolculuğuna çıktığını ve mezar sitesinde buluşmadan önce geceyi Richland’da kabile üyeleri ve kabileden olmayan Kızılderililerle birlikte geçirdiğini, sabahleyin havanın soğuk ve bulutlu olduğunu ancak yağmur yağdığını da söylemiştir.

Beş kabile de Washat dinini benimsemiş olduğu için mezar töreni, 9000 yıl önce yapılan mezar törenleriyle aynı değildir. Sams: “Ancak söylediğimiz şarkılar birbirine çok yakın ve binlerce yıldır Columbia Platosunda söylenmektedir.’’

Ülke genelinde özel ve kamusal alanlarda 100.000’den fazla yerli Amerikalılara ait kalıntı bulunduğunu belirtti ancak Antik Adam’ın geridönüşü hakkında “Yanlıştan geri dönüldüğünü,’’ söylemiştir.

1996’da Columbia Nehri kıyılarından çıkarılan kemikler şimdiye kadar Kuzey Amerika’da keşfedilen en eski ve tamamına yakını eksiksiz iskeleti oluşturmaktadır. Bulgular, onları yeniden yorumlamak isteyen yerli kabileler ile onları incelemek isteyen bilim insanları arasında acı bir hukuk savaşına yol açmıştır.

Buz Adam Ötzi’nin Yediği Son Yemek “Taş Devri Domuz Pastırması”

Vahşice Öldürülen Pikt Adamın Yüzü Yeniden Oluşturuldu

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: seattletimes “‘A wrong had finally been righted’: Tribes bury remains of ancient ancestor known as Kennewick Man

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.